12 نوامبر، روز جهانی ذات‌الریه/اگر سالمند ما به ذات‌الریه مبتلا شد...
۲۰ آبان ۱۳۹۴

۱۲ نوامبر، روز جهانی ذات‌الریه/اگر سالمند ما به ذات‌الریه مبتلا شد...

در سال ٢٠١٠، ذات‌الريه و آنفلوآنزا، در رده هشتمين عامل مرگ و مير در آمريكا قرار گرفتند.


در سال ٢٠١٠، ذات‌الريه و آنفلوآنزا، در رده هشتمين عامل مرگ و مير در آمريكا قرار گرفتند. از ميان هر٢٠ فرد سالمند كه به ذات‌الريه مبتلا مى‌شوند، يك نفر جان خود را از دست مى‌دهد. اين آمار نشان مى‌دهد كه سالمندان مبتلا به ذات الريه، به مراقبت‌‌هاى بيشترى نياز دارند.

ذات‌الريه به التهاب ريه‌ای گفته مى‌شود كه بر اثر باكترى، ويروس يا قارچ به وجود مى‌آيد. اين التهاب، باعث تجمع مايعات در ريه می‌شود و عمل تنفس را با مشكل روبه‌رو مى‌كند. ذات‌الريه در بين افراد مسن، به ويژه افراد ٨٥ سال به بالا، بسيار شايع است.


عوارض اين بيمارى در سالمندان مى‌تواند مرگ‌آور باشد. زيرا اين فقط ريه نيست كه درگير است، كم‌خونى، فشار خون پايين، نقص كليوى و ورود عفونت به خون، از ديگر عوارض اين بيمارى در سالمندان است.


از آنجايى كه با افزايش سن، قدرت سيستم ايمنى بدن در مقابله با عفونت‌ها كاهش مى‌يابد، افراد سالمند به سختى مى‌توانند از اين بيمارى خلاص شوند. نشانه‌هاى ذات‌الريه عبارتند از: احساس ضعف و ناتوانى، سرفه، ترشحات زرد رنگ يا سبز رنگ از گلو، درد در قفسه سينه، گيجى، تب و لرز و تنفس كوتاه. علاوه بر اين فاكتور‌ها، علايم ديگرى نيز در سالمندان بروز پيدا مى‌كند، مانند: خواب‌آلودگى، رخوت، بى‌اشتهايى، سرگيجه و افت حافظه.


بيشتر مبتلايان به ذات‌الريه با مصرف داروهاى آنتى‌بيوتيك، بهبود مى‌يابند. از آنجايى كه عفونت ريه بايد به وسيله سرفه تخليه شود، معمولا پزشكان از داروى بند آورنده سرفه استفاده نمى‌كنند، مگر اينكه فرد نتواند به اندازه كافى استراحت كند. به منظور جلوگيرى از ابتلاى سالمندان به اين بيمارى، بهتر است پرستاران خانگى يا خود افراد به نكات زير توجه كنند:


- تزريق واكسن ذات‌الريه و آنفلوآنزا
- شست و شوى دست‌ها    
- توجه به نظافت دهان و دندان زيرا جرم دندان محل مناسبى براى رشد باكترى است
- ورزش، استراحت و تغذيه مناسب به منظور بالا بردن قدرت سيستم ايمنى بدن

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=6033

افزودن نظر