12 نوامبر، روز جهانی ذات‌الریه/ذات‌الریه در بارداری
۲۰ آبان ۱۳۹۴

۱۲ نوامبر، روز جهانی ذات‌الریه/ذات‌الریه در بارداری

ذات‌الريه به عفونت كامل يك يا هردو ريه گفته مى‌شود. اين بيمارى به طور كلى خطرناك است، اما ابتلا زنان باردار به آن، يكى از دلايل مرگ نوزادان در آينده است.


ذات‌الريه به عفونت كامل يك يا هردو ريه گفته مى‌شود. اين بيمارى به طور كلى خطرناك است، اما ابتلا زنان باردار به آن، يكى از دلايل مرگ نوزادان در آينده است. از عوامل ابتلا به ذات الريه مى‌توان به باكترى، ويروس و قارچ‌ اشاره كرد. نشانه‌هاى بروز ذات الريه در فرد، سرفه‌هاى مداوم و بى‌حالى، تنفس سخت، تب و لرز شديد، درد قفسه سينه، از دست دادن اشتها و حالت تهوع و استفراغ مى‌باشد.


راه‌هاى شيوع اين بيمارى، ذرات آلوده به باكترى يا ويروسى است كه از طريق سرفه يا عطسه فرد آلوده در هوا منتشر مى‌شود و اگر توسط فرد ديگرى تنفس شود، او را مبتلا مى‌كند. ذات‌الريه از طريق خون نيز منتقل مى‌شود. عواملى مانند كم‌خونى يا آسم در دوران باردارى، در افزايش خطر ابتلا به اين بيمارى موثر هستند. از سوى ديگر ذات‌الريه باعث تولد نوزاد كم وزن يا زايمان پيش از موعد مى‌شود. علت حدود ۰/۷۸ تا ۲/۷ از هر ١٠٠٠ زايمان پيش از موعد در جهان، ذاتالريه اعلام شده است.


اكثر انواع ذات‌الريه در دوران باردارى، فقط بر سلامتى مادر اثر مى‌گذارد و پيچيدگى‌هاى مربوط به باردارى را افزايش مى‌دهد. زنانى كه در طى اين دوران با علايم ذات‌الريه روبه‌رو مى‌شوند، حتما بايد تست HIV را نيز انجام دهند. زيرا علايم اين دو بيمارى مشابه يكديگر هستند و چون ايدز مى‌تواند از طريق مادر به جنين منتقل شود، بهتر است زودتر به شرايط مادر رسيدگى شود.  


و اما راه‌هاى پيشگيرى از ابتلا به اين بيمارى عبارتند از:
- واكسن زدن
- توجه به بهداشت عمومى به ويژه نظافت دست‌ها
- اجتناب از همنشينى با افراد مبتلا
- داشتن خواب و تغذیه مناسب و كافى

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=6032

افزودن نظر