تغذیه و بیماری‌ها: بخور نخورهای ذات الریه /بخش اول
۲۰ آبان ۱۳۹۴

تغذیه و بیماری‌ها: بخور نخورهای ذات الریه /بخش اول

در حالی که غذاها و خوراکی‌ها نمی‌توانند مستقیما باعث ذات‌الریه شوند یا آن را درمان کنند، اما استفاده از رژیم غذایی سالم و متعادل، و تامین آب مورد نیاز بدن، می‌تواند به فرآیند بهبودی این بیماری کمک کند.


در حالی که غذاها و خوراکی‌ها نمی‌توانند مستقیما باعث ذات‌الریه شوند یا آن را درمان کنند، اما استفاده از رژیم غذایی سالم و متعادل، و تامین آب مورد نیاز بدن، می‌تواند به فرآیند بهبودی این بیماری کمک کند. در واقع، بررسی‌های محققان نشان می‌دهد که بعضی غذاها و خوراکی‌ها می‌توانند واقعا نقش مثبتی در روند بهبودی داشته باشند، اما با این‌حال، قبل از ایجاد هر گونه تغییر قابل توجه در رژیم غذایی‌تان در طول دوره درمان و بهبودی حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.


میوه‌ها و سبزیجات رنگی به دلیل آنتی‌اکسیدان‌های زیادی که دارند، به مقاومت در برابر عفونت‌ها و بیماری‌های مختلف کمک می‌کنند و در روند بهبودی و درمان تاثیرگذار هستند. حتی بالا بردن میزان مصرف این محصولات می‌تواند به جلوگیری از عفونت‌های بیشتری کمک کند.

یکی از مطالعات Public Health Nutrition اثبات می‌کند که رژیم غذایی سرشار از میوه‌ها و سبزیجات احتمال ابتلا به عفونت‌هایی مثل ذات‌الریه را به‌خصوص در طول دوران بارداری کاهش می‌دهد. ضمنا منظور متخصصان از میوه‌ها و سبزیجات سرشار از آنتی‌اکسیدان و رنگی، محصولاتی مثل انواع توت‌ها، مرکبات، سبزیجات برگ سبز تیره، کدو تنبل و گوجه‌فرنگی است.


غلات سبوس‌دار جزو محصولاتی هستند که مقدار زیادی از کربوهیدرات‌های مفید را برای بدن فراهم می‌کنند و منبع اصلی سوخت بدن محسوب می‌شوند. البته علاوه بر کربوهیدرات‌ها، سرشار از ویتامین‌ها، املاح و آنتی‌اکسیدان‌ها نیز هستند که ارزش این محصولات را چند برابر می‌کند.

نکته دیگر این است که ویتامین‌های B که در غلات سبوس‌دار وجود دارند، نقش مهمی در فرآیند تولید انرژی و کنترل دمای بدن ایفا می‌کنند و به‌خصوص در مواقع خستگی و تب اهمیت خودشان را بیشتر نشان می‌دهند. ضمن این‌که غلات سبوس‌دار، جزو منابع خوب سلنیوم به حساب می‌آیند که نقش مهمی در تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن دارند. جو، برنج قهوه‌ای و ذرت از محصولاتی هستند که می‌توانید استفاده کنید. حتی بهتر است از غلات صبحانه، ماکارونی و نان‌هایی استفاده کنید که سبوس‌دار باشند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=6030

افزودن نظر