نگاهی به خصوصیات دوران نوجوانی و بلوغ –بخش اول

نگاهی به خصوصیات دوران نوجوانی و بلوغ –بخش اول

نوجوانی دوره‌ای از رشد بین کودکی و بزرگسالی است. در این دوره تغییرات زیادی از نظر شناختی‌‌‌‌، اخلاقی‌‌‌‌، جسمانی و اجتماعی برای فرد رخ می‎دهد.


نوجوانی دوره‌ای از رشد بین کودکی و بزرگسالی است. در این دوره تغییرات زیادی از نظر شناختی‌‌‌‌، اخلاقی‌‌‌‌، جسمانی و اجتماعی برای فرد رخ می‎دهد. روند این دوران تقریبا از ۱۰_۱۱ سالگی شروع می‎شود که البته بسته به ژنتیک و محیط جغرافیایی می‎تواند زودتر یا دیرتر باشد.

دختران عموما در ۹-۱۶ سالگی وارد این دوران می‎شوند و پسران به طور میانگین در ۱۲ سالگی. این دوران برای نوجوانان دوران پرتنشی است که از دلایل آن مطرح شدن مسائل جنسی‌‌، کسب هویت و مساله کسب استقلال است.
همچنین تغییرات جسمانی در این دوران می‎تواند برای برخی سریع و برای برخی آهسته رخ ‎دهد. بهتر است والدین موضوع تغییرات جسمی را در این دوران با فرزندشان مطرح کنند و جلوی اطلاعات غلط را بگیرند


از خصوصیات اخلاقی دوران نوجوانی، علاقه به بحث در مورد مسائل مختلف ازجمله مذهبی‌‌، فلسفی و سیاسی است که والدین باید فرصتی را در اختیار نوجوان‌ها قرار دهند تا بتوانند نظرات خود را بیان کنند نه اینکه آن‎ها را سرکوب کنند. یکی دیگر از خصوصیات اخلاقی نوجوان این است که فکر می‎کند همه به او توجه می‎کنند و به همین دلیل خیلی به ظاهر خود و لباس پوشیدن خود توجه می‎کند و این موضوع گاهی تا بزرگ‌سالی نیز به طول می‎انجامد اما تحمل این مساله برای نوجوان بسیار دشوار و سخت است به همین خاطر بدترین برخورد با این ویژگی اخلاقی این است که جلوی دیگران به او تذکر بدهید و از او ایراد بگیرید.


از خصوصیات دیگر نوجوان این است که فکر می‎کند با دیگران فرق می‎کند و گاهی این طرز تفکر تا جایی پیش می‎رود که نوجوان فکر می‎کند که می‎تواند همه چیز را امتحان کند. مثلا اگر مواد مخدر به او داده ‎شود او آن را امتحان می‌کند و به طور کلی رفتار ماجراجویانه‎ای دارند که باید از قبل به ‎آن‎ها این موضوع یادآوری شود. در اکثر خانواده‌هایی که نوجوان دارند این مساله وجود دارد که نوجوان اکثر اوقات در اتاقش است و با دیگران جایی نمی‎رود وموسیقی گوش‎ می‎دهد. این موضوع بیشتر به این علت است که فرزند می‎خواهد ازحمایت خانواده خارج شود و احساس استقلال کند.


در این دوران والدین سعی می‌کنند با مطالعه یا استفاده از تجارب والدین دیگر به فرزندان خود هشدار دهند و به آن‎ها توصیه کنند و همچنین جلوی اطلاعات غلطی که از سوی همسالان می‎آید را بگیرند. فشار زیادی از روی همسالان نوجوان، روی ‎آن‌ها است که اگر والدین آگاه باشند می‎توانند تا حدی جلوی این فشارها را بگیرند. شما باید به عنوان پدر و مادر فرزندتان، باید بدانید که او با چه افرادی دوست است و با چه کسانی رفت و‎آمد می‎کند. چه بهتر که دوستان او را به خانه دعوت کنید و آن‌‌ها را ببینید .

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=6005

افزودن نظر