انتقاد چیست و چطور انتقاد کنیم؟
۱۷ آبان ۱۳۹۴

انتقاد چیست و چطور انتقاد کنیم؟

عموم مردم انتقاد را به معنای انگشت گذاشتن روی عیب، تخریب و عیب جویی می‌‎دانند.


عموم مردم انتقاد را به معنای انگشت گذاشتن روی عیب، تخریب و عیب جویی می‌‎دانند. ممکن است بارها برای شما اتفاق افتاده باشد که کاری را با دقت زیاد انجام دهید و انرژی و حوصله بسیار زیاد به خرج داده باشید اما کسی که برای او این کار را انجام داده‎اید غافل از میزان تلاش شما روی نقطه ضعف شما در آن کار دست گذارد‌‌‌. به جای ‎آن که باور داشته باشید که فرد قصد تخریب شما را دارد اگر بدانید که او می‌‎خواهد به رشد فردی شما کمک کند در این صورت نگرش منفی به انتقاد کننده نخواهید داشت و برای رفع ایراد تلاش می‌‎کنید.


انتقاد کردن و انتقاد پذیرفتن یک هنر است. هنری که آموختنی است. اگر فرد مقابل کاری کرده‎ است که واقعا ایراد دارد چه کار باید کنیم و چه چیزی باید به او بگوییم؟ انتقاد به معنای بیان جملاتی به دیگران است که فرد بتواند آن‎ها را در جهت مصالح خود به کار ببرد.


دسته‎ای از انتقادها هستند که نه تنها کمکی به اصلاح فرد نمی‎کنند بلکه شدید‎ترین تاثیرات منفی را در روحیه فرد ایجاد می‌‎کنند. مثلا باعث شرمندگی می‌شوند‌‌‌. انتقاداتی که هیچ هدف سازنده‎ای ندارد و فقط به قصد تخریب فرد است (انتقادهای نامشخص)، انتقاداتی که فرد دلیل انتقاد را مشخص نمی‎کند( انتقاد بدون ارایه پیشنهاد، سرزنش( یا انتقادی که فرد بدون اینکه به شرایط طرف مقابل واقف باشد از وی انتقاد می‌‎کند( تاکید روی نقاط منفی فرد و تهدید کردن (انتقاداتی سازنده و موثر نیستند.


هنگامی که انتقاد خود را بیان می‌‌کنید برای اصلاح رفتار، پیشنهاد بدهید و هرگز پیشنهاد را مستقیما به وی نگویید بلکه از او بخواهید تا خود فرد پیشنهاداتی ارائه دهد و شما نیز با او هم فکری کنید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=5989

افزودن نظر