مضرات استعمال سيگار در دوران باردارى
۱۶ آبان ۱۳۹۴

مضرات استعمال سيگار در دوران باردارى

به نظر مى‌رسد خطر ابتلا به بيش‌فعالى در كودكانى كه از مادران سيگارى متولد مى‌شوند بيشتر است. بر اساس مطالعات انجام شده، حتى برچسب يا آدامس‌هاى نيكوتين‌دار كه جايگزين سيگار هستند، نيز خطر بروز بيش‌فعالى را در كودكان بالا مى‌برند.


به نظر مى‌رسد خطر ابتلا به بيش‌فعالى در كودكانى كه از مادران سيگارى متولد مى‌شوند بيشتر است. بر اساس مطالعات انجام شده، حتى برچسب يا آدامس‌هاى نيكوتين‌دار كه جايگزين سيگار هستند، نيز خطر بروز بيش‌فعالى را در كودكان بالا مى‌برند. زيرا متخصصان تصور مى‌كردند كه اگر از جايگزينی برای سیگار استفاده كنند و از مادران بخواهند تا در این دوران سيگار نكشند، ديگر به جنين آسيبى نمى‌رسد اما خود نيكوتين به تنهايى و نه تنباكو، باعث بروز چنين مشكلى مى‌شود.


به گفته دكتر جين ليانگ ژو، پروفسور دانشگاه آرهوس در دانمارك، سال‌هاى سال است كه محققان و متخصصان باردارى، بر عوارض مصرف سيگار در دوران باردارى، تاكيد دارند. از ديگر مضرات سيگار كشيدن در اين دوران، مى‌توان به افزايش خطر سقط، پيچيدگى‌هاى دوران باردارى، تولد نوزاد نارس يا كم وزن، و چاقى كودك در آينده، اشاره كرد.

هنوز اثرات نيكوتين بر مغز جنين مشخص نيست اما پزشكان معتقدند، از آنجا كه ماده‌اى مثل كربن مونواكسيد، كه يكى از محصولات سيگار است، بر مغز جنين اثر منفى دارد، احتمالا مصرف سيگار بر عملكرد مغز جنين نيز تاثير مى‌گذارد.
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=5963

افزودن نظر