راز خودکشی رابین ویلیامز فاش شد/متهم: دمانس لوی بادی
۱۳ آبان ۱۳۹۴

راز خودکشی رابین ویلیامز فاش شد/متهم: دمانس لوی بادی

اگر جزو طرفداران هنر و رسانه باشید، حتما نام «رابین ویلیامز»، یکی از محبوب‌ترین و مشهورترین بازیگران فیلم‌های «جومانجی» و «انجمن شاعران مرده»، برای‌تان کاملا آشناست.


اگر جزو طرفداران هنر و رسانه باشید، حتما نام «رابین ویلیامز»، یکی از محبوب‌ترین و مشهورترین بازیگران فیلم‌های «جومانجی» و «انجمن شاعران مرده»، برای‌تان کاملا آشناست. ویلیامزی که حدود ۱ سال از مرگ مشکوک او می‌گذرد و بیشتر اطرافیانش، ابتلا به افسردگی را دلیل خودکشی رابرت می‌دانند.

این گمانه‌زنی درباره مرگ بازیگر جان‌باخته، در حالی یک سال به قوت خود باقی ماند که «سوزان ویلیامز»، همسر «رابین ویلیامز» به‌تازگی رازهای جدید درباره مرگ آقای کمدین فاش کرده است.

سوزان اعلام کرده است که همسرش به یک بیماری تحلیل‌ برنده سیستم مغزی به نام «دمانس لوی بادی» یا همان LBD مبتلا بوده است و افسردگی او هم قسمتی از بیماری‌اش محسوب می‌شده است.

ویلیامز ۶۳ ساله در سال ۲۰۱۴ در حالی خودش را در خانه شخصی‌اش به دار آویخت که بیماری او، نورون‌های مغزش را به تدریج از بین‌ برده بودند.

همسر رابین تاکید کرده است که او در یک سال آخر عمرش درگیر این بیماری شده و طی ماه‌های آخری که به خودکشی او ختم شد، علائم آن مانند افسردگی، اختلال حرکتی، پارکینسون و فراموشی‌هایش هم تشدید یافته بودند. وی به این نکته هم اشاره کرده که رابین به خوبی می‌دانسته در حال از دست دادن عقلش است و سعی داشته تا اوضاع را جمع و جور کند اما به یک‌باره فرو ریخته است.

بیماری دمانس لوی بادی، بیماری چندان ناشناخته‌ای نیست و تنها در کشور آمریکا، حدود ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر را درگیر خود کرده است. دکتر بابک زمانی در تعریف این بیماری مغزی به خبرنگار «سلام دکتر» گفت: «دمانس لوی بادی، شایع‌ترین نوع دمانس یا زوال عقل بعد از آلزایمر است که تفاوت‌هایی با آلزایمر دارد و درواقع، نوع شدیدتری از زوال عقل است».

این نورولوژیست تاکید کرد که معمولا بیماران مبتلا به دمانس لوی بادی، با علایم دیگری مانند پارکینسون، اختلالات حرکتی، کلامی و کندی حرکت هم مواجه هستند که این عوارض در مبتلایان به آلزایمر دیده نمی‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و رییس انجمن سکته مغزی ایران یادآور شد: «افراد مبتلا به این بیماری با توهمات زنده‌ای هم روبرو هستند. یعنی آن چیزی را می‌بینند و حس می‌کنند که در زندگی طبیعی و عادی، وجود خارجی ندارد. این بیماران، آدم‌ها یا مواردی اضافه بر واقعیت را می‌بینند و این حالت توهم در آنها، در بیماران آلزایمری وجود ندارد».

بابک زمانی خاطرنشان کرد که باتوجه به تمام این موارد، رابین ویلیامز هم مورد کاملا منطبقی با این بیماری بوده است. از این رو، اصلا دور از انتظار نیست که تصور کنیم او در جریان یکی از توهمات خود، دست به خودکشی زده است.

هرچند که روند پیشرفت دمانس لوی بادی از آلزایمر سریع‌تر است و درمان قطعی هم برای آن وجود ندارد، اما تشخیص بیماری در مراحل اولیه می‌تواند به کنترل و کند شدن روند پیشرفت آن کمک کند. ضمن اینکه گاهی می‌توان اختلال تکلم و حرکت را با گفتاردرمانی و کاردرمانی هم بهبود بخشید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=5930

افزودن نظر