تناسب اندام: دلایل عجیبی که باعث افزایش وزن ناخواسته می‌شوند /بخش دوم
۱۳ آبان ۱۳۹۴

تناسب اندام: دلایل عجیبی که باعث افزایش وزن ناخواسته می‌شوند /بخش دوم

وقتی که سن انسان‌ها بیشتر می‌شود، با کُند شدن متابولیسم مواجه می‌شوند. این وضعیت در ادامه باعث کُند شدن فرآیند هضم، کاهش توانایی سم‌زدایی کبد و آهسته شدن ترمیم بافت‌ها می‌شود.


وقتی که سن انسان‌ها بیشتر می‌شود، با کُند شدن متابولیسم مواجه می‌شوند. این وضعیت در ادامه باعث کُند شدن فرآیند هضم، کاهش توانایی سم‌زدایی کبد و آهسته شدن ترمیم بافت‌ها می‌شود. اما افزایش وزن، لزوما یکی از اثرات طبیعی ناشی از فرآیند پیری نیست.

با این‌حال اگر با افزایش سن، کم‌تحرکی و بی‌تحرکی را انتخاب کنید، و از غذاهای آماده تصفیه‌شده، فرآوری‌شده، شیرین و چرب استفاده کنید، قطعا با افزایش وزن نامطلوبی روبه‌رو خواهید شد.


یکی از نشانه‌های رایج فرسوده شدن قلب، احتباس مایعات است. در واقع، قلب فرسوده نمی‌تواند با سرعت و قدرت لازم پمپاژ را انجام دهد و در نتیجه مایعات به درون قلب برمی‌گردند. این وضعیت باعث می‌شود که حجمی از آب، در بافت‌های بیرون از رگ‌های خونی و در زیر پوست، تجمع کند و حالتی شبیه به افزایش وزن ایجاد کند.


یائسگی با علائم زیادی همراه است و یکی از این علائم که خانم‌ها را آزار می‌دهد، افزایش وزن ناخواسته است که در بخش‌های میانی بدن بیشتر بروز پیدا می‌کند. در واقع، در دوران یائسگی، هورمون‌های جنسی افزایش پیدا می‌کنند و وضعیتی را ایجاد می‌کنند که به هیپوتالاموس فشار می‌آورد و در نهایت باعث افزایش ذخایر چربی در بدن می‌شود.


فیبرومیالژیا از بیماری‌های است که باعث افزایش وزن ناخواسته می‌شود. علائم فیبرومیالژیا می‌تواند از لحاظ نظری بر هورمون‌های کورتیزول، تیروئید، سروتونین یا انسولین تاثیر بگذارد یا باعث رشد بیشتر بعضی هورمون‌ها شود. در این وضعیت، متابولیسم بدن کُند می‌شود و افراد مبتلا به این بیماری با افزایش وزن ناخواسته روبه‌رو می‌شوند.  

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=5915

افزودن نظر