هشدار سازمان هواشناسی برای کلان‌شهرها/وارونگی و آلودگی هوا در راه است

هشدار سازمان هواشناسی برای کلان‌شهرها/وارونگی و آلودگی هوا در راه است

یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که در روزهای سرد سال، گریبان‌گیر ساکنان شهرهای صنعتی و بزرگ کشور می‌شود، پدیده اینورژن یا وارونگی هوا است.


یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که در روزهای سرد سال، گریبان‌گیر ساکنان شهرهای صنعتی و بزرگ کشور می‌شود، پدیده اینورژن یا وارونگی هوا است. این مشکل زمانی رخ می‌دهد که یک توده هوای سرد، سطح شهر را می‌پوشاند و اجازه خروج گازهای سمی یا آلودگی‌های جوی را نمی‌دهد. به این ترتیب، هوای آلوده در سطح شهر، حبس می‌شود و تا باران نیاید، هوا گرم‌تر نشود یا باد مناسبی نوزد، این آلودگی هم از بین نمی‌رود.

مجید آزادی، عضو هیات علمی پژوهشکده هواشناسی و علوم جو در تعریف پدیده وارونگی هوا می‌گوید: «زمانی که هوا سرد می‌شود و باد افقی هم وجود ندارد، سنگین بودن هوای سرد موجب انباشت آلاینده‌ها در ۲۰۰ تا ۴۰۰ متری زمین می‌شود و به مرور که آلاینده‌ها بیشتر می‌شوند، هوا در شرایط اضطرار آلودگی قرار می‌گیرد».

با اینکه تهران، شهرهای بزرگ و صنعتی کشور در طول هفته گذشته با بارش‌های مناسبی روبرو بوده اند و ما شرایط جوی خوبی را طی چند هفته اخیر پشت سر گذاشته‌ایم، اما سازمان هواشناسی هشدارهایی مبنی بر تغییر شرایط جوی و حاکیمت هوایی آلوده بر شهرهای بزرگ و صنعتی در طی روزهای آینده داده است.

به گزارش «سلام دکتر» و به نقل از روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، از سه‌شنبه (۱۲ آبان ۹۴) تا پنج‌شنبه (۱۴ آبان ۹۴) در شهرهای صنعتی و پرجمعیت، کیفیت هوا کاهش می‌یابد و در روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته آینده، دما در نیمه شمالی کشور کاهش محسوس می‌یابد. احد وظیفه، مدیریت پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی کشور در خصوص کاهش کیفیت هوا تصریح کرد: «باتوجه به پایداری و سکون نسبی هوا از روز سه‌شنبه تا روز پنج‌شنبه در شهرهای صنعتی و پرجمعیت کشور، افزایش غلظت آلاینده‌های جوی و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود».

به‌دلیل این هشدار سازمان هواشناسی، توصیه می‌شود که بیماران قلبی و تنفسی، کودکان، سالمندان، افراد مبتلا به نقص سیستم ایمنی و خانم‌های باردار در این روزهای سرد و آلوده تاحد ممکن از خانه خارج نشوند. بهتر است شهروندان کلان‌شهرها هم از تردد غیر ضروری با وسایل نقلیه شخصی خود در این ۳ روز، خودداری کنند.

کتر مسعود قاسمی، رییس انجمن آتروسکلروز (تصلب شرایین) در گفتگو با ایرنا گفته است که آلودگی هوا سبب افزایش احتمال بروز سکته‌های قلبی تا چهار برابر در افراد می‌شود و این احتمال، دست‌کم تا دو هفته پس از پایان آلودگی هوا هم به قوت خود باقی خواهد ماند.

دکتر دل‌آرا بابایی، فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هم معتقد است که براساس نتایج تحقیق انجمن آسم و آلرژی ایران، ۳۵ درصد کودکان در کلان‌شهر تهران دارای علایم بیماری آسم (به دلیل آلودگی هوای این شهر) هستند.

دکتر احمد سلامت‌راد، جراح و فوق تخصص قرنیه هم با بیان اینکه آلودگی هوا عارضه خطرناکی برای اجزای داخلی چشم‌ها ندارد، می‌گوید: «آلودگی هوا می‌تواند سطح چشم در ناحیه قرنیه و پلک‌ها را ملتهب کند و سبب سوزش، آب‌ریزش و قرمزی چشم‌ها شود. همچنین آلودگی هوا، به ویژه ذرات معلق منجر به تولید ماده‌ای می‌شود که برای چشم افراد (به ویژه افراد میانسال و کهن‌سال) خطرناک است».

نظر دکتر امیرهوشنگ احسانی، متخصص بیماری‌های پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران هم درباره آلودگی هوا بر سلامت پوست مو این است که هوای آلوده دارای ذرات هیدروکربن، گوگرد و ذرات معلق است که پوست، به ویژه پوست کودکان و افراد مسن را تحریک می‌کند. در این میان قسمت‌هایی مانند پوست سر، دست‌ها و صورت، به ویژه دور چشم‌ها بیشتر از سایر نقاط بدن آسیب می‌بینند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=5912

افزودن نظر