افزایش شانس مرده‌زایی با سزارین

افزایش شانس مرده‌زایی با سزارین

براساس یافته های جدید، انجام عمل سزارین در بارداری اول، خطر مرده زایی و بارداری خارج از رحم را در زایمان بعدی افزایش میدهد.


براساس یافته های جدید، انجام عمل سزارین در بارداری اول، خطر مرده زایی و بارداری خارج از رحم را در زایمان بعدی افزایش میدهد. مرده زایی به شرایطی اطلاق میشود که جنین پس از ۲۰ هفتگی مرده به دنیا می آید. البته احتمال بروز مشکلات دیگر مربوط به بارداری پایین است.


محققان دانمارکی، حدود ۸۳۳٫۰۰۰ زن را که برای بار اول زایمان میکردند مورد بررسی قرار دادند. زنانی که زایمان اولشان به صورت سزارین بوده است، حدود ۱۴ درصد بیشتر از آنهایی که طبیعی زایمان کردند، بچه دومشان را مرده به دنیا آوردند. به علاوه احتمال بالا رفتن این خطر حدود ۰.۰۳ است. به عبارت دیگر، به ازای هر ۳۰۰۰ زایمان به روش سزارین، در آینده یک مرده زایی بیشتر اتفاق میافتد.


همچنین محققان دریافتند که احتمال بارداری خارج رحمی نیز در بارداری دوم، در مادرانی که زایمان اولشان به روش سزارین بوده است، ۹ درصد بیشتر از مادرانی است که در بارداری قبلی خود طبیعی زایمان کردهاند. احتمال افزایش این مشکل نیز ۰.۱ است.

در واقع به ازای هر ۱۰۰۰ زایمان به روش سزارین، یک بارداری خارج از رحم بیشتر در آینده رخ میدهد.
البته این نکته قابل ذکر است که سزارین باعث افزایش احتمال سقط در زایمان بعدی نمیشود. به از دست دادن ناگهانی جنین قبل از ۲۰ هفتگی سقط گفته میشود.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=5896

افزودن نظر