چگونه به سوال کودک درمورد نحوه تولدش پاسخ دهیم؟
۰۶ آبان ۱۳۹۴

چگونه به سوال کودک درمورد نحوه تولدش پاسخ دهیم؟

وقتی کودک از نحوه‌ی تولد انسان سوال می‌کند چگونه باید جوابش را بدهیم؟


وقتی کودک از نحوه‌ی تولد انسان سوال می‌کند چگونه باید جوابش را بدهیم؟
جواب دادن به این سوال بستگی به سن کودک دارد. مثلا برای کودکان ۳تا ۵ سال کافی ست بگویید از شکم مادرش بیرون آمده ولی کودک ۵ تا ۸ ساله توضیح بیشتری می‌خواهد به همین خاطر باید به او بگویید که او اول خیلی کوچک بوده حتی از یک بند انگشت هم کوچک‌تر بوده و در شکم مادرش زندگی می‌کرده و مادر برای اینکه او بزرگ شود غذاهای خوب و مقوی مثل سیب می‌خورده و آن وقت او رشد کرده و به اندازه‌ی یک نوزاد شده و مادرش  به بیمارستان رفته و خانم دکتر از شکم مادر، او را بیرون آورده است.


بعضی از بچه‌های بزرگتر کنجکاوی بیشتری می‌کنند و از والدین توضیحات بیشتر و کامل‌تری راجع به بارداری و زایمان می‌خواهند و دوست دارند بدانند جای مخصوص بچه در شکم مادر کجاست و چطور متولد می‌شود.
برای این کار شما می‌توانید از کتاب‌های مختلفی استفاده کنید که تولیدمثل گیاهان، جانوران و حتی انسان را به صورت نقاشی و شکل توضیح داده است. ابتدا رشد یک گیاه را از یک دانه‌ی گندم یا جو را نشان داده و در مرحله‌ی بعد اجزای تولیدمثل دو گل نر و ماده مثل کلاهک،پرچم و مادگی را نشان ‌دهید. بعد از آن گرده افشانی بین دو گل و در نهایت به وجود آمدن یک گل کوچک را برایش تشریح کنید.


 در مرحله بعدی شکل دو حیوان نر و ماده مثل گوسفند و اعضای تناسلی آن‌ها را که به صورت شماتیک نشان داده شده و چگونگی به دنیا آمدن یک بره را نشان کودک بدهید.
در مرحله آخر هم دوشکل زن و مرد را به صورت شماتیک و اعضای تناسلی زن شامل تخمدان‌ها، رحم و کانال زایمان و اعضای تناسلی مرد شامل پروستات و بیضه و تصاویر رحم و جنین درون آن را به کودک نشان دهید.
 برای کودک توضیح دهید که جنین وقتی به اندازه‌ی کافی بزرگ شد دیگر شکم مادر برای او کوچک است و نمی‌تواند آنجا، بماند. دراین زمان پدر، مادر را به بیمارستان می‌برد و خانم دکتر کمک می‌کند که بچه به دنیا بیاید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=5808

افزودن نظر