آيا عفونت ادراری در سالمندان، خطرناك است؟

آيا عفونت ادراری در سالمندان، خطرناك است؟

عفونت ادراری در بين افراد سالمند بيمارى شايعى است. به دليل بروز شرايط مختلفى در مردان، از جمله بزرگى پروستات، ورم پروستات و تنگى مجراى ادرار، مثانه امكان تخليه كامل پيدا نمى‌كند.


عفونت ادراری در بين افراد سالمند بيمارى شايعى است. به دليل بروز شرايط مختلفى در مردان، از جمله بزرگى پروستات، ورم پروستات و تنگى مجراى ادرار، مثانه امكان تخليه كامل پيدا نمى‌كند در‌نتيجه ادرار در مثانه مى‌ماند و محلى براى رشد باكترى‌ها مى‌شود. عوامل ديگرى كه ممكن است باعث بروز اين مشكل شوند، از كار افتادگى فرد سالمند است. زيرا از سوند يا لگن استفاده مى‌كند و تحرك زيادى ندارد، در نتيجه ادرار در مثانه راكد مانده و عفونت ايجاد مى‌شود. 

عفونت ادرارى مى‌تواند زندگى فرد سالمند را تهديد كند و يا حتى باعث مرگ او شود. اما عموما عفونت‌هاى ادرارى خطرناك نيستند. بسيارى از عفونت‌ها بدون علامت هستند، درحاليكه باكترى در حال رشد است. بر اساس مطالعات، اين نوع عفونت‌ها به قدرى شايع هستند كه بيش از ٣٠ درصد از زنان سالمند، و ١٠ درصد از مردان سالمند، در هر سنى ممكن است به آن مبتلا شوند. از سوى ديگر عفونت‌هايى نيز وجود دارند كه با علايم همراه هستند و حدود ١٠ درصد افراد مسن به آن مبتلا مى‌شوند. اين علايم شامل: درد هنگام ادرار، تكرر ادرار، بى‌اختيارى ادرار، درد پهلو و تب مى‌شوند. 

اختلال حواس در پيرى، ممكن است با عفونت ادرارى در ارتباط باشد، اما باعث نقص عملكرد مغز نمى‌شود. مگر اينكه با تب و مسموميت همراه باشد، كه در اين صورت، عفونت وارد خون شده است. به طور كلى عفونت‌ باعث تحليل انرژى فرد مى‌شود. پس بهتر است در هر صورت سريعا درمان شود. اگر فرد به طور مكرر دچار عفونت مى‌شود، بايد شرايط زندگى او بررسى شود تا مشخص شود چه چيزى او را در معرض عفونت قرار مى‌دهد. گاهى اوقات بهبود شرايط زندگى به درمان عفونت كمك مى‌كند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=5734

افزودن نظر