مصرف داروهاى ضد افسردگى در دوران باردارى و بيمارى اوتيسم
۲۲ مهر ۱۳۹۴

مصرف داروهاى ضد افسردگى در دوران باردارى و بيمارى اوتيسم

مطالعات درباره بيمارى اوتيسم نشان میدهند كه زنانى كه از داروهاى ضد افسردگى به ويژه انواع SSIR، در دوران باردارى استفاده مىكنند، دو برابر بيشتر در معرض خطر ابتلاى جنينشان به بيمارى اوتيسم قرار می‌گيرند.


مطالعات درباره بيمارى اوتيسم نشان میدهند كه زنانى كه از داروهاى ضد افسردگى به ويژه انواع SSIR، در دوران باردارى استفاده می كنند، دو برابر بيشتر در معرض خطر ابتلاى جنينشان به بيمارى اوتيسم قرار می‌گيرند.

در يكى از اين تحقيقات كه تعداد ١٨٠٠ كودك مورد بررسى قرار گرفتند، محققان دريافتند كه اين احتمال براى زنانى كه در سه ماهه اول باردارى خود، از داروهاى ضد افسردگى استفاده مى‌كنند، به سه برابر مى‌رسد.

اما اوتيسم چيست؟ اوتيسم به نوعى ناهنجارى رشد مغزى اطلاق مى‌شود كه در اثر آن كودك در برقرارى روابط اجتماعى و درك دنياى اطراف خود با مشكل مواجه مى‌شود. از علايم آن مى‌توان به رفتار‌هاى تكرارى يا علاقه افراطى به چيزى اشاره كرد.

البته علايم و شدت آن در هر كودكى متفاوت است. تنها ويژگى يكسان در مبتلايان به اوتيسم، ادامه داشتن علائم در طول زندگيشان است. به عنوان مثال فردى كه دچار اوتيسم خفيف است، زندگى عادى دارد با كمى عادات عجيب، اما فردى كه از اوتيسم شديد رنج مى‌برد، ممكن است هرگز نتواند صحبت يا از خود مراقبت كند.


با توجه به تحقيقات به عمل آمده، متاسفانه تعداد مبتلايان به اوتيسم، از سال ١٩٦٦ تاكنون، از ٤ تا ٥ نفر در هر ۱۰۰۰۰ نفر، به ١٠٠ نفر در هر ۱۰۰۰۰ نفر افزايش يافته است، كه اين رقم كمى نيست. بنابراين از آنجايى كه تحقيقات درباره بيمارى اوتيسم هنوز در مراحل اوليه اش به سر مى‌برد، بهتر است خانواده ها به خصوص مادران باردار، از مضرات مصرف داروهاى ضد افسردگى و تأثير آن بر ابتلا به اوتيسم آگاه شوند.
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=5589

افزودن نظر