چرا برخی افراد تلو تلو می‌خورند؟
۱۲ مهر ۱۳۹۴

چرا برخی افراد تلو تلو می‌خورند؟

در اختلال آتاکسی یا عدم تعادل و به مفهوم عام‌تر تلوتلو خوردن، فرد نمی‌تواند روی یک خط صاف گام بردارد و مدام از این سو به‌ آن سو می‎رود.


در اختلال آتاکسی یا عدم تعادل و به مفهوم عام‌تر تلوتلو خوردن، فرد نمی‌تواند روی یک خط صاف گام بردارد و مدام از این سو به‌ آن سو می‎رود. سه ناحیه در بدن مسئول حفظ تعادل در انسان است.

این سه ناحیه واقع در مخچه، الیاف عصبی و ستون پشتی نخاع و گوش داخلی است اگر هر کدام از این اعضاء آسیب ببینند فرد دچار عارضه عدم تعادل می‌شود. بیماران ممکن است به طور ناگهانی یا تدریجی دچار عدم تعادل شوند.


درگیری در مخچه و الیاف عصبی بخش پشتی نخاع ممکن است به علت مشکلات جدی مانند وجود تومور باشد ولی ضایعات مخچه عمدتا به شکل ارثی هستند و معمولا در طول زمان و به شکل آهسته بروز می‌کنند.

گاهی سکته مغزی باعث درگیری مخچه می‌شود که آن هم در نهایت باعث درگیری مخچه و عدم تعادل در فرد خواهد شد. تومورهای مخچه با درگیری مخچه و فشار روی بطن‌های مغزی به خصوص بطن چهارم که نزدیک مخچه قرار گرفته است می‌تواند باعث کاهش سطح هوشیاری یا مرگ شود.


عدم تعادل در فرد باید بررسی و علت اصلی مشخص شود. همانطور که اشاره شد یکی از عوامل عدم تعادل ممکن است مربوط به گوش داخلی باشد در اینصورت بیمار باید به متخصص گوش حلق بینی ارجاع داده شود.


سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=5442

افزودن نظر