نگرانی و نشخوار فکری، خواب شبانه را مختل می‌کنند
۰۸ مهر ۱۳۹۴

نگرانی و نشخوار فکری، خواب شبانه را مختل می‌کنند

نگرانی زیاد و نشخوار فکری اغلب با همدیگر شریک جرم می‌شوند تا شما را در طول شب بیدار نگه دارند! حالت نگرانی شما را به این سمت می‌برد که مرتبا نگران حوادث آیند شوید.


نگرانی زیاد و نشخوار فکری اغلب با همدیگر شریک جرم می‌شوند تا شما را در طول شب بیدار نگه دارند! حالت نگرانی شما را به این سمت می‌برد که مرتبا نگران حوادث آینده شوید.

مثلا این نگرانی که فردا به‌خاطر مشکلات خوابی که دارید، از سر کار اخراج خواهید شد. اما نشخوار فکری، ذهن شما را بر روی حوادث گذشته متمرکز می‌کند. مثلا ممکن است درباره جملاتی فکر کنید که در محل کار به کسی گفته‌اید، و مدام به خودتان بگویید که کاش کلمات و جملات دیگری می‌گفتم.

اگرچه شناختن اشتباهات می‌تواند از پیش آمدن حوادث مشابه در آینده جلوگیری کند، اما نگرانی و نشخوار فکری باعث بدتر شدن مسئله می‌شوند و کنترل وضعیت را سخت می‌کنند. برای رهایی از این وضعیت، باید به خودتان یادآوری کنید که این طرز فکر، هیچ کمکی به شما نمی‌کند.

باید از طریق تمرکز بر روی زمان حال و موقعیت کنونی، توجه‌تان را از مسائل مربوط به گذشته دور کنید، تا بتوانید نشخوار فکری را تعطیل کنید. برای این‌کار باید اول بر روی تنفس‌تان تمرکز کنید، به هوایی فکر کنید که به داخل بینی‌تان حرکت می‌کند، مجرای تنفسی را گرم می‌کند، و به قفسه سینه نفوذ می‌کند.

بعد به صداها و احساساتی فکر کنید که از دم و بازدم به وجود می‌آیند. اگر باز هم حواس‌تان پرت شد، خودتان را سرزنش یا قضاوت نکنید، بلکه به‌جای آن سعی کنید تا به‌آرامی توجه‌تان را به تنفس خودتان برگردانید. کارهای دیگری هم می‌توانید انجام دهید. مثلا زمان خاصی را برای رسیدگی به مسائل ذهنی حل‌نشده اختصاص دهید، یا از طریق تمرکز بر روی زمان حال، نگرانی را از خودتان دور کنید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=5373

افزودن نظر