بیماران تک کلیه بیشتر از کلیه‌شان مراقبت کنند
۰۶ مهر ۱۳۹۴

بیماران تک کلیه بیشتر از کلیه‌شان مراقبت کنند

بیماران تک کلیه ممکن است از بدو تولد  با یک کلیه متولد شد باشند یا به هر دلیلی کلیه دوم را مثلا در اثر ضربات ناشی از تصادف یا عفونت کلیه از دست بدهند. این افراد نیاز است تا مراقبت از کلیه را بدانند.


بیماران تک کلیه ممکن است از بدو تولد  با یک کلیه متولد شده باشند یا به هر دلیلی کلیه دوم را مثلا در اثر ضربات ناشی از تصادف یا عفونت کلیه از دست بدهند.

این افراد نیاز است تا مراقبت از کلیه را بدانند. توصیه اول این است که همیشه یک پایشان روی زمین باشد یعنی بالای داربست و نردبان نروند یا روی لبه پنجره نایستند چون سقوط از ارتفاع ممکن است باعث صدمه به کلیه و از بین رفتن آن شود.

همچنین از انتخاب ورزش‌هایی مانند کاراته، بوکس و کشتی که در آن دو ورزشکار به هم ضربه می‌زنند اجتناب کنند. بیمارانی که دچار سنگ کلیه هستند نیز باید خیلی محتاط و همیشه تحت نظر پزشک باشند. یکی از مواردی که می‌تواند باعث نارسایی کلیه شود وجود سنگ‌های کلیوی و ایجاد انسداد در حالب‌هاست.

انسداد مجرای ادرار باعث بازگشت ادرار به کلیه و عفونت و در نهایت از کار افتادن آن می‌شود. مورد بعدی که یکی از اصلی‌ترین علت نارسایی شناخته شده است، وجود بیماری‌هایی مانند دیابت و فشار خون مزمن کنترل نشده است. این دو بیماری هم حتما باید کنترل شوند. چنین بیمارانی باید سالیانه به اورولوژیست مراجعه کنند و اصلا نباید منتظر علایم بیماری‌های کلیوی بمانند مثلا اگر سنگی وجود دارد فورا تشخیص داده شده و درمان شود.   

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=5353

افزودن نظر

محمد ۲۵ آذر ۱۳۹۶ ، ۱۱:۵۴

باسلام میخواستم بدونم بنده از زمان تولد مادرزادی یک کلیه داشتم ولی نمیدونستم تاوقتی 20سالگی هنگام روزه شدن دچار پهلو دردشدم که به پزشک مراجعه نموده که به بنده گفتن شما یک کلیه دارید وکلیه شما بزرگتر از حدمعمول است آیا بنده درآینده دچار مشکل خواهم شد وچه کارهایی بایستی انجام دهم آیا مشکلی برای ازدواج بنده بوجود نمی آید ممنون

ادمین سایت
۲۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۰

با سلام. شما باید با مشورت با متخصص کلیه و مجاری ادراری، آزمایش های لازم را انجام دهید تا بدانید بهترین شیوه مراقبت از کلیه ای که دارید، چیست.

ادمین سایت
۲۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۰

با سلام. شما باید با مشورت با متخصص کلیه و مجاری ادراری، آزمایش های لازم را انجام دهید تا بدانید بهترین شیوه مراقبت از کلیه ای که دارید، چیست.

آنا ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ ، ۲۳:۵۳

سلام.من خواهر زادم مادرزادی یک کلیه داره و کلیه دیگش تشکیل نشده.میخواستم بدونم خطری براش نداره و اتفاقی براش نمیوفته؟آیا امکانش هست که یک کلیه دیگه بهش پیوند برنیم تا دوتا کلیه داشته باشه؟چون از بدو تولد یک کلیه داره مشکلی براس ایجاد نمیشه بعدها؟ خواهش میکنم جوابمو بدید خیلی نگران و بی قرارم

ماهسمن رضاپوری
۳۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۵

با سلام خدمت شما خواننده گرامی. افراد مختلف می‌توانند با یک کلیه سالم هم تا آخر عمر زندگی کنند و براساس همین اصل هم برخی از افراد به سادگی، اقدام به اهدای کلیه می‌کنند. فقط حواستان باشد که باتوجه به اینکه خواهرزاده شما تنها یک کلیه دارد، مراقبت‌هایی که در متن به آنها اشاره شده است را از او بکنید. ورزش‌های سنگین و خطرناک یا قرار گرفتن در معرض بیماری‌های عفونی مجاری ادراری می‌تواند او را با مشکل مواجه کند. در روزهای آینده، مطالبی در بخش کلیه درباره افراد تک‌کلیه‌ای خواهیم نوشت که برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید این مطالب را دنبال کنید.