شن ریزه داخل بیضه چیست
۰۳ مهر ۱۳۹۴

شن ریزه داخل بیضه چیست

میکرو کلسیفیکاسیون بیضه یا همان در اصطلاح شن‌ریزه وضعیتی که با رسوب میکروسکوپی کلسیم در بیضه‌ها مشخص می‌شود. این رسوب در لوله‌های منی‌ساز است.


میکرو کلسیفیکاسیون بیضه یا همان در اصطلاح شن‌ریزه وضعیتی که با رسوب میکروسکوپی کلسیم در بیضه‌ها مشخص می‌شود. این رسوب در لوله‌های منی‌ساز است. میکروکلسیفیکاسیون محدوده سنی خاصی ندارد حتی در یک کودک نیز ممکن است دیده شود ولی در کودکان و سنین بالای ۶۰ سال بندرت مشاهده می‌شود بررسی‌ها نشان می‌دهد میکروکلسیفیکاسیون ممکن است نشانه‌ای از وجود  ضایعه پیش سرطانی در بیضه باشد یعنی در چنین افرادی پتانسیل سرطان وجود دارد اما این موضوع نباید باعث نگرانی مردان شود. (البته سرطان بیضه را اغلب در سنین نوجوانی می‌بینیم. )
میکروکلسیفیکاسیون  انواع مختلفی دارد و بر اساس اطلاعات بدست آمده  از سونوگرافی و سی تی اسکن برای آن تصمیم‌گیری می‌شود مثلا رسوبات کلسیم چقدر از بیضه را درگیر کرده، یک‌طرفه است یا دو طرفه. گاهی لازم است نمونه برداری از بیضه هم انجام شود. میکروکلسیفیکاسیون بیشتر مواقع بی‌خطر است ولی یک طرفه و منتشر نبودن آن (تجمع کلسیم در یک نقطه) نیاز به بررسی بیشتری دارد. میکروکلسیفیکاسیون علامت خاصی ندارد و معمولا به طور اتفاقی و در بررسی بیماری دیگری بوسیله سونوگرافی کشف می‌شود.

 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=5301

افزودن نظر

Afshin ۱۹ مهر ۱۳۹۶ ، ۲۳:۱۸

سلام من از لندن مزاحم شما میشم . میخواستم بدونم که کسی که کلسیم در بیضه داشته باشه امکان داره که دچار این تومور بشه ؟ خیلی خیلی نگران خودم هستم چون در بیضه من چندتا کلسیم سنگ مانند کوچک دارم و نمیدانم چیکار کنم . خواهش میکنم جواب من رو بدید. میترسم سرطانی بشه . چرا نمیشه این سنگ ها رو برداشت یا بیضه رو عمل کنن ؟ دارم روانی میشم اینجا هیچ چیزی به من نگفتن که انجام بدم حتی به من نگفتن که پیگیری کنم . خواهش میکنم جواب من رو بدید