سفره سالم: عادات غذایی بد و راه حل‌های آن /بخش چهارم
۲۷ شهریور ۱۳۹۴

سفره سالم: عادات غذایی بد و راه حل‌های آن /بخش چهارم

همه می‌دانند که هله‌هوله‌ها تاثیر منفی بر اندازه شکم می‌گذارند، اما این مضرات به همین‌جا ختم نمی‌شوند.


آیا عادات بد غذایی را می شناسید؟؟

عادت بد: هله‌هوله خوردن!
همه می‌دانند که هله‌هوله‌ها تاثیر منفی بر اندازه شکم می‌گذارند، اما این مضرات به همین‌جا ختم نمی‌شوند. بعضی از مطالعات اولیه بر روی نمونه‌های حیوانی آزمایشگاهی نشان می‌دهد که مغز موش‌های آزمایشگاهی نسبت به غذاهای خیلی قندی و چرب، حالت اعتیاد پیدا می‌کند و چیزی شبیه اعتیاد به مواد مخدر را برای‌شان به وجود می‌آورد. یکی از مطالعات دیگر هم نشان می‌دهد که خوردن هله‌هوله‌ها در واقع احساس سرخوشی و شادی مفرط را در انسان‌ها تشدید می‌کند.
راه حل: حذف کردن کامل این خوراکی از برنامه غذایی راه حل مناسبی نیست، چون باعث شدیدتر شدن میل‌تان به خوردن این هله‌هوله‌ها می‌شود. کلید موفقیت در برنامه کاهش وزن، این است که بدانید واقعا چه می‌خواهید و به چه غذاها و خوراکی‌هایی علاقه بیشتری دارید. با شناسایی این غذاها می‌توانید در مواقع خاصی به خودتان اجازه دهید که از این غذاها بیشتر بخورید، ولی نباید هر روز این کار را تکرار کنید.

عادت بد: ولو شدن جلوی بازی‌های ویدیویی همراه با تنقلات!
کسانی که مدت زیادی جلوی تلویزیون ولو می‌شوند، مدام پشت میز کامپیوتر می‌نشینند یا به‌مدت طولانی بازی‌های ویدیویی انجام می‌دهند، نه‌تنها با خوردن بدون فکر تنقلات روبه‌رو هستند، بلکه باید نگران اتفاقات دیگری هم باشند. یک مطالعه جدید نشان می‌دهد نوجوانانی که زیاد بازی ویدیویی انجام می‌دهند، در باقی زمان‌های روز خیلی بیشتر غذا می‌خورند و همین مسئله باعث افزایش وزن آنان می‌شود.
راه حل: بهترین کار این است که وقتی جلوی تلویزیون یا کامپیوتر هستید، هر ۱۵ تا ۳۰ دقیقه وقفه ایجاد کنید و مثلا کمی در اتاق یا خانه قدم بزنید. وقتی هم که برنامه تلویزیونی یا کارتان با کامپیوتر تمام می‌شود، دقت کنید که چه‌قدر غذا می‌خورید تا مشکل پُرخوری پیدا نکنید.

با تشکر از شما بابت مطالعه این مطلب، پیشنهاد می کنیم پیش از خارج شدن، سایر مطالب مرتبط را از پایین همین صفحه دنبال کنید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=5191

افزودن نظر