رژیم مدیترانه‌ای با روغن زیتون فرابکر،‌ خطر سرطان پستان را کم‌تر می‌کند
۲۵ شهریور ۱۳۹۴

رژیم مدیترانه‌ای با روغن زیتون فرابکر،‌ خطر سرطان پستان را کم‌تر می‌کند

سرطان پستان، شایع‌ترین سرطان در بین همه زنان جهان است و از سال ۲۰۰۸ به بعد میزان ابتلا به این سرطان ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده است.


رژیم غذایی مدیترانه ای برای کاهش خطر سرطان سینه در زنان. سرطان پستان، شایع‌ترین سرطان در بین همه زنان جهان است و از سال ۲۰۰۸ به بعد میزان ابتلا به این سرطان ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده است. اما یک مطالعه اسپانیانی نشان می‌دهد که رژیم مدیترانه‌ای که سرشار از غذاهای گیاهی، ماهی و روغن زیتون باشد، می‌تواند خطر سرطان پستان را کاهش دهد.

به نظر متخصصان این مطالعه، مسئله اصلی در تاثیرگذاری غذاها روی انواع سرطان‌ها، این است که با چه غذاهای دیگری مصرف شوند. در واقع ترکیب مواد مغذی غذاهای مختلف می‌تواند هم باعث بالا بردن خطر سرطان و هم باعث محافظت از بدن در برابر سرطان شود.

برای همین در این مطالعه که در JAMA Internal Medicine به چاپ رسیده است، تاثیر سه نوع رژیم غذایی مورد بررسی قرار گرفت تا بهترین اثرگذاری در بین آن‌ها مشخص شود: رژیم مدیترانه‌ای همراه با روغن زیتون فرابکر، رژیم مدیترانه‌ای همراه با مغزها و رژیم غذایی کم‌چرب که توسط پزشک تجویز شده بود.

در ادامه ۴۲۸۲ اسپانیایی که در بین سنین ۶۰ تا ۸۰ سال قرار داشتند مورد بررسی قرار گرفتند که البته دیابت نوع ۲ داشتند و حداقل دچار ۳ عامل از عوامل خطر اصلی بیماری‌های قلبی-عروقی یعنی سیگار کشیدن، فشار خون بالا، کلسترول بالا، اضافه‌وزن یا چاقی و سابقه خانوادگی بودند. در پایان مشخص شد خانم‌هایی که از رژیم غذایی مدیترانه‌ای همراه با روغن زیتون فرابکر استفاده کرده‌اند، تا ۶۲ درصد کم‌تر با خطر سرطان پستان مواجه می‌شوند.

با تشکر از شما بابت مطالعه این مطلب، پیشنهاد می کنیم پیش از خارج شدن، سایر مطالب مرتبط را از پایین همین صفحه دنبال کنید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=5164

افزودن نظر