افزایش خطر ابتلا به کبد چرب با نشستن‌های طولانی/ بدن ما ذاتا برای تحرک طراحی شده است

افزایش خطر ابتلا به کبد چرب با نشستن‌های طولانی/ بدن ما ذاتا برای تحرک طراحی شده است

  • ۲۸ بهمن ۱۳۹۵

بر اساس نتایج یکی از مطالعات اخیر، کم‌تحرکی و بی‌تحرکی با بیماری کبد چرب مرتبط است. در این مطالعه که در Journal of Hepatology به چاپ رسیده، ارتباط بین مدت‌زمان نشستن و بی‌تحرکی، میزان فعالیت فیزیکی و بیماری کبد چرب، در بین بیش از ۱۴۰ هزار نفر از مردان و زنان کره‌ای مورد بررسی قرار گرفته است.

سلامتیسم

آیا می دانید با نشستن زیاد، احتمال ابتلا به کبد چرب افزایش می یابد؟ با بر اساس نتایج یکی از مطالعات اخیر، کم‌تحرکی و بی‌تحرکی با بیماری کبد چرب مرتبط است. در این مطالعه که در Journal of Hepatology به چاپ رسیده، ارتباط بین مدت‌زمان نشستن و بی‌تحرکی، میزان فعالیت فیزیکی و بیماری کبد چرب، در بین بیش از ۱۴۰ هزار نفر از مردان و زنان کره‌ای مورد بررسی قرار گرفته است.

حدود ۳۵ درصد این افراد مبتلا به بیماری کبد چرب بودند و نتایج نهایی نشان داد که در واقع نشستن طولانی‌مدت و فعالیت فیزیکی خیلی کم، با ابتلای آنان به این بیماری مرتبط است. این افراد همگی از نظر وزنی،‌ حالت نرمال داشتند و شاخص توده بدن‌شان کم‌تر از ۲۳ بود.

سرپرست این تیم تحقیقاتی می‌گوید: «یافته‌های ما نشان می‌دهد که افزایش فعالیت بدنی و کاهش مدت‌زمان نشستن و بی‌تحرکی می‌تواند در کاهش خطر بیماری کبد چرب موثر باشد و البته تاکید اصلی ما بر کاهش مدت‌زمان نشستن‌های زیاد است.

پیام این مطالعه برای همه روشن است و آن هم این‌که صندلی‌های ما در نهایت به‌آرامی ما را می‌کشند! بدن ما ذاتا برای تحرک طراحی شده است و جای تعجب ندارد که بی‌تحرکی و در نتیجه فعالیت عضلانی خیلی کم، تاثیر مستقیمی بر روی فیزیولوژی ما می‌گذارد».

 

افزودن نظر

هفت - دو =
در همین زمینه بخوانید...

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب