کوتاهی پا درمان دارد
۱۴ شهریور ۱۳۹۴

کوتاهی پا درمان دارد

بعضی از افراد دارای پاهای کوتاه بلند هستند و نمی‌توانند به خوبی راه بروند یا بدوند. علت کوتاهی پا متعدد است. ممکن است فردی به علت دررفتگی مادرزادی لگن دچار این مشکل شده باشد یا در اثر حادثه و صدمه جدی به استخوان، یک پا کوتاهتر از پای دیگر شود.


کوتاهی پا

بعضی از افراد دارای پاهای کوتاه بلند هستند و نمی‌توانند به خوبی راه بروند یا بدوند. علت کوتاهی پا متعدد است. ممکن است فردی به علت دررفتگی مادرزادی لگن دچار این مشکل شده باشد و یا در اثر حادثه و صدمه جدی به استخوان، یک پا کوتاهتر از پای دیگر شود.

چنین بیمارانی حتماً باید درمان شوند. در صورت عدم درمان به تدریج انحراف در لگن ایجاد می‌‌شود و به دنبال انحراف لگن، انحراف ستون فقرات رخ می‌دهد.

به خصوص اگر این تغییرات در سنین رشد باشد شاید دیگر نتوان کاری برای بیمار انجام داد. در صورتیکه کوتاهی در حد ۲ سانتی‌متر باشد غالبا سعی می‌‌شود با دادن کفش طبی استاندارد کوتاهی را جبران کرد ولی در مواقعی که ‌‌میزان کوتاهی یک پا از پای دیگر بیشتر باشد نیاز به عمل جراحی است.

 

علت و دلایل کوتاهی پا

هنگامی که درباره اختلاف طول اندام‌ها بحث می‌کنیم بایستی حتماً در نظر داشته باشیم که اصولاً ۲ نوع کوتاهی طول اندام‌ها وجود دارد. یک نوع از این اختلاف در اصل یک گونه از اختلال ساختاری بوده که در آن طول یک اندام به خاطر دلایل مختلف از طول اندام نظیر خود کوتاه‌تر می باشد. ولی نوع دیگر کوتاهی اندام، در اصل یک کوتاهی وضعی است، این یعنی چه؟ یعنی در واقع طول اندام‌ها با هم برابر بوده، اما به دلیل برخی تغییرات کیفیتی و وضعی، یک کوتاهی ایجاد می گردد. علائم این دو نوع بیماری ممکن است بسیار شبیه به نظر بیایند، اما درمان‌های مختلفی برای هریک وجود دارد و قبل از درمان باید مشخص گردد که این کوتاهی از نوع ساختاری است یا وضعی. پیش از اینکه به بحث درباره علائم کوتاهی پا بپردازیم، ابتدا مروری بر شایع‌ترین علت‌های بروز آن خواهیم داشت که عبارت است از:  

دلایل مادرزادی: در بین دلایل کوتاهی پا این دلایل که معمولاً چندان متداول نیستند عبارتند از:

 • شکل گیری نامناسب عضله ها و رباط های پایین پا
 • پاچنبری
 • شکل گیری نامناسب مفصل ران

دلایل اکتسابی:

 • عفونت استخوانی؛ که باعث ایجاد اختلال در فرآیند رشد طبیعی خواهد شد.
 • شکسته شن استخوان های بلند در پاها
 • فلج عضلانی ناشی از عفونت ها و یا ضربه دیدن پا و یا فلج اطفال
 • التهاب مفصل ها یا همان آرتریت در نقاطی مانند مفصل ران در یک سمت از بدن اگر که باعث باقی ماندن مفصل مربوطه در وضعیتی غیرطبیعی گردد.

مشکلات رشد: این دلایل غالباً در دوران کودکی نمود پیدا می کند:

 • صافی کف پا ( مخصوصاً به صورت یک طرفه)
 • رشد نکردن یکی از استخوان های بلند در قسمت پایین تنه بدن
 • مشکلات گوی مفصل ران
 • عدم شکل گیری مناسب حفره مفصل ران

 

راه های تشخیص

برای تشخیص کوتاهی پا چند راه وجود دارد که در زیر به توضیح اجمالی این روش ها می پردازیم: 

 • سابقه پزشکی بیمار: آگاهی از نحوه شروع علائم به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی این کمک را می‌ کند که تعیین کند آیا سطح مفصل‌های ران با بروز علائم در گذشته مرتبط است یا خیر. تشدید علائم در زمان ایستادن یا راه رفتن بیانگر این نکته است که سطح پاها این عارضه را دستخوش انگیزش قرار میدهند.
 • معاینه بیمار: مهم‌ترین مرحله فرایند تشخیص، معاینه می باشد. متخصص مربوطه سطوح استخوان‌های مفصل ران و همچنین تأثیرگذاری آن را بر شکل ستون فقرات، به ویژه در ناحیه مهره‌های کمری، بررسی می نماید.

 • آزمایش بلند کردن پاشنه پا: برای تعیین اینکه آیا هم سطح کردن استخوان های خاجی مفید خواهد بود یا خیر، آزمایش‌های گوناگونی وجود دارد. ساده‌ترین این آزمایش ها روشی مبنی بر قرار دادن کفی بلند کننده داخل کفش می باشد. این بلند کننده باید به دقت اندازه‌گیری شود تا بیشترین فایده ممکن را داشته باشد. توجه شود که اندازه‌گیری به کمک تصاویر پرتونگاری امکانی است که در صورت ناچیز بودن تغییرات ستون فقرات سودمند خواهد بود.

 • استفاده از پرتونگاری (اشعه ایکس): در این روش تصویربرداری ارتباط بین طول پاها در سطح مفاصل ران، سطح استخوان‌های مفصل ران و همین طور هم سطح استخوان خاجی، یعنی پایه اصلی ستون فقرات، را با وضوح بیشتری مشخص می کند. همچنین اثرات دراز مدت این عارضه بر ستون فقرات نیز با کمک این تصاویر تعیین می گردد. متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی با توجه به یافته‌های حاصل از این عکس‌ها با دقت بیشتری تشخیص می‌دهند که آیا کوتاهی و متمایل بودن به یک سمت باید اصلاح گردد یا این که صرفاً باید ثابت نگه داشته شود.

   

روش های درمانی کوتاهی پا

به طور کلی راه های درمانی کوتاهی پا به ۲ دسته درمان از طریق جراحی، و درمان از طریق روش های غیر جراحی تقسیم می شود.

معمولاًَ در حالت های خفیف که اختلاف طول اندام ها هیچ بدشکلی و یا ناهنجاری ای در سطح اندام هایشان ایجاد نکرده است، به درمان خاصی نیز نیست. همچنین درمان از راه جراحی در مواردی که تفاوت طول پاها کمتر از ۲.۵ سانتی متر باشد نیز توصیه نمی گردد. در این موارد غالباً توصیه به استفاده از کفش های دارای تخت بلند که می توانند شیوه راه رفتن و دویدن فرد را بهبود بخشیده و همچنین درد کمر ناشی از اختلاف طول اندام ها را کاهش دهد تجویز می شود. این کفش ها عموماً هزینه زیادی نداشته و در صورت نتیجه بخش نبودن می توان به راحتی آن ها را برداشته و عوض نمود.

در روش های جراحی کوتاهی پا معمولاً هدف این است که پای کوتاه تر، بلند تر گردد. در این روش طول استخوان پا به وسیله ابزار مخصوصی شبیه به داربست که به وسیلع جراحی درون پا قرار داده شده، بلندتر می گردد.

 

البته عمل جراحی رفع کوتاهی پا و بلند کردن طول یک پا عمل نسبتاً دشوار و طولانی مدتی است که ممکن است مشکلاتی هم داشته باشد. افرادی که کوتاهی پای بیشتر از ۴ سانتیمتر دارند در زندگی مشکلاتی زیادی خواهند داشت که اگر به موقع به آن رسیدگی نشود اشکالات استخوانی در نقاط دیگر بدن آشکار خواهد شد.

 

از اینکه در این مطلب با ما همراه بودید متشکریم.

در ضمن برای راحتی بیشتر، از قسمت کنار و پایین صفحه می توانید به سایر مطالب مورد علاقه خود دسترسی داشته باشید

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=5003

افزودن نظر

باران ۱۳ دی ۱۳۹۶ ، ۱۰:۵۶

با سلام و خداقوت خدمت شما جناب آقای دکتر ترکمان... دختری 29 ساله هستم پای راست من حدود 4 تا 5 سانتیمتر به خاطر دررفتگی مادرزادی لگن کوتاه تر از پای چپم است به برخی از متخصصین جراحی لگن و ... مراجعه کرده ام ولی از عمل جراحی منصرفم کردن و دلایل انصراف از عمل هم منطقی بود و به خاطر برخی عوارض همین وضعیت را به وضعیت بعد از عمل جراحی ترجیح دادم و پذیرفتم.. پیشنهاد دادن ک این کوتاهی را با کفی های مناسب برطرف کنم..به مدت تقریبا 1 سال و نیم فقط برای بیرون رفتن از کفش همراه با کفی طبی استفاده میکردم در راه رفتن راحت بودم ولی مثل قبل لنگیدن را دارم و پای چپم در قسمت زانو خیلی دچار درد و ناراحتی شده حتی احساس میکنم ک کمی پای چپم حالت پرانتزی به خود گرفته بسیار سپاسگزارم اگه مرا در این مورد راهنمایی فرمایید

سعیدمجللی ۱۰ دی ۱۳۹۶ ، ۱۹:۴۰

باسلام وخسته نباشید اقای دکترایاکوتاهی 2سانتی متری پاباعمل جراحی قابل درمان می باشد

ادمین سایت
۱۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۱

با سلام. شما باید به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید تا بعد از گرفتن شرح حال، اقدامات درمانی لازم برای تان صورت پذیرد.

زهرا ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ ، ۱۴:۴۴

آیا کسی بوده که کوتاهی پاش خیلی بوده ولی خوب شده؟؟؟