درمان‌های جدید برای مبتلایان به پزوریازیس
۱۲ شهریور ۱۳۹۴

درمان‌های جدید برای مبتلایان به پزوریازیس

پسوریازیس بیماری شایع و در موارد شدید، فلج کننده است به همین دلیل متخصصان در همه حال به دنبال کشف دارویی برای مقابله با آن هستند.


پسوریازیس بیماری شایع و در موارد شدید، فلج کننده است به همین دلیل متخصصان در همه حال به دنبال کشف دارویی برای مقابله با آن هستند. در آخرین کنگره درماتولوژی در سن فرانسیسکو محققان از کشف دارویی جدید برای این بیماری پوستی خبر دادند.
پسوریازیس عمدتا بین ۱۵ تا ۳۰ سالگی بروز می‌کند و ۲ درصد جمعیت به آن مبتلایند. این بیماری اتوایمیون حاصل ضعف سیستم ایمنی است و در آن برخی سلولهای پوستی سریع‌تر رشد می‌کنند به همین دلیل پلاک‌هایی روی پوست ایجاد می‌شود. نیمی از مبتلایان به پزوریازیس دچار پسوریازیس خفیف هستند و تقریبا یک سوم از پسوریازیس شدید رنج می‌برند و ۲۰ درصد پوست سطح بدنشان را پلاک‌ها فرا گرفته‌اند و به دردهای روماتیسمی مبتلا هستند.

برای این دسته از بیماران معمولا داروهای ضد التهابی تجویز می‌شود. از جمله درمانهای موجود می‌توان به کرم‌هایی بر پایه کورتیزونها، فوتوتراپی و سیکلوسپورین نام برد. پزوریازیس بیماری سرکشی است که گاهی مقاوم به درمان می‌شود به همین دلیل نیاز به درمانی دارد که همه جانبه التهاب را کاهش دهد. بعد از anti-TNF alpha محققان بیوتراپی‌هایی بر پایه 'interleukines را مورد بررسی قراردادند.


بر اساس آزمایشی که روی ۱۸۸۱ بیمار صورت گرفته  مصرف brodalumab که نوعی از اینترلوکینزهاست می‌تواند در نیمی از بیماران سبب سفید شدن پلاک‌های پوستی و در دیگر بیماران باعث بهبود نسبی شود. این دارو باید هر دو هفته یکبار تزریق شود و با عوارضی همچون سردرد و دردهای مفصلی همراه است.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=4992

افزودن نظر