از پارکینسون چه می‌دانید؟

از پارکینسون چه می‌دانید؟

  • نویسنده: دکتر مسعود مهرپور، نورولوژیست
  • ۰۲ شهریور ۱۳۹۴

بیماری پارکینسون معمولا در افراد بیشتر از ۶۵ سال دیده می‌شود. در این بیماری فرد به تدریج مهارت‌های حرکتی خود به خصوص مهارت دستها را در اثر لرزش زیاد اندام‌ها از دست می‌دهد.

سلامتیسم

بیماری پارکینسون معمولا در افراد بیشتر از ۶۵ سال دیده می‌شود. در این بیماری فرد به تدریج مهارت‌های حرکتی خود به خصوص مهارت دستها را در اثر لرزش زیاد اندام‌ها از دست می‌دهد. در ابتدا معمولا لرزش در یک دست است ولی به مرور به سایر اندام‌ها و چانه و لب‌ها و ... نیز می‌رسد و بیماران دچار مشکلات گوارشی و ادراری می‌شوند یعنی ممکن است بی‌اختیاری ادرار داشته باشند.

مشکلات خلقی و روانی و افسردگی نیز در این بیماران مشهود است. افسردگی گاهی منجر به اختلال در حافظه می‌شود. علت بروز بیماری هنوز کاملا مشخص نیست. بیماری چندان ارتباطی با محیط ندارد ولی ممکن است ژنتیک در آن نقش داشته باشد. در این بیماری سلول‌هایی که هورمون حرکتی دوپامین ترشح می‌کنند از بین ‌می‌روند.

این اتفاق در بیماری آلزایمر روی سلول‌های حافظه رخ می‌دهد. بعضی از موارد نیز وجود دارند که علایمی مشابه با پارکینسون ایجاد می‌کنند بنابراین همیشه در تشخیص بیماری پارکینسون باید مواردی که علایم مشابه ایجاد می‌کنند مد نظر قرار گیرد.

این موارد عبارتند از بعضی از داروها که در روانپزشکی استفاده می‌شوند. تماس با موادی خاص مثلا افرادی که جوشکار هستند و با عناصر جوشکاری سروکار دارند و ... که علایم پارکیسنون را ایجاد می‌کنند. البته با قطع دارو یا تغییر شغل، لرزش اندام‌ها از بین خواهد رفت.

مطالعه مطالب زیر پیشنهاد می‌شود:


افزودن نظر

دو + یک =
در همین زمینه بخوانید...

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب