زندگی گیاهی یعنی چه؟
۰۲ شهریور ۱۳۹۴

زندگی گیاهی یعنی چه؟

می‌گویند فلانی به یک عضو نباتی تبدیل شده یا زندگی گیاهی پیدا کرده است. این بدان معنا است که واکنش‌هایی که قشر مغز انجام می‌دهد مختل شده است و فرد قادر نیست حرکتی را انجام دهد و فقط می‌توان نفس بکشد. در این بیماران ساقه مغز هنوز سالم است. 


می‌گویند فلانی به یک عضو نباتی تبدیل شده یا زندگی گیاهی پیدا کرده است. این بدان معنا است که واکنش‌هایی که قشر مغز انجام می‌دهد ، مختل شده است و فرد قادر نیست حرکتی را انجام دهد و فقط می‌توان نفس بکشد.

در این بیماران ساقه مغز هنوز سالم است. رفلکس‌های اولیه، تنفس، بلع یا امکان قورت دادن غذا و مایعات که در ساقه مغز هستند، حفظ شده‌اند ولی بیمار دیگر حرکات اندام‌ها و حرکات اختیاری چشم‌ها را ندارد و نمی‌تواند با محیط ارتباط برقرار کند. چون قشر مغز و قسمت‌هایی که بالاتر از ساقه مغز هستد از بین رفته‌اند.

علت اصلی از کار افتادن قشر مغز و تبدیل شدن زندگی فرد به زندگی گیاهی عواملی است که باعث کاهش اکسیژن‌رسانی به قشر مغز شده‌اند. شاید این سوال پیش آید که چرا ساقه مغز با کاهش اکسیژن از بین نمی‌رود. علت این است که قشر مغز خیلی زودتر از ساقه مغز به کاهش اکسیژن واکنش نشان می‌دهد.

علت کاهش اکسیژن‌رسانی ممکن است مواردی مانند ضربه، خونریزی زیاد و.... باشد. چون چنین بیمارانی کاملا بی‌حرکتند، مستعد عفونت‌های تنفسی، زخم بستر و ... هستند. بنابراین احتمال فوتشان وجود دارد. برای اینکه بگوییم بیماری دچار زندگی نباتی شده بلافاصله نمی‌توانیم قضاوت کنیم و زمان برای ما خیلی مهم است.

گاهی در ضربات مغزی یا سکته‌های مغزی، بیماران در فاز اولیه علایمی مانند زندگی نباتی دارند. ولی برای تایید زندگی نباتی بیمار حداقل باید یک ماه در این وضعیت باقی بماند بعد از این مدت تقریبا می‌توان گفت وضعیت بیمار برگشت ناپذیر است. فرق زندگی نباتی با مرگ مغزی نیز در این است که در بیماران مرگ مغزی، ساقه مغز نیز آسیب دیده است و بیمار نمی‌تواند بدون دستگاه نفس بکشد و فقط قلب به طور خودکار می‌تپد. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=4839

افزودن نظر