ضربه به سر سالمندان را همیشه باید جدی گرفت
۰۱ شهریور ۱۳۹۴

ضربه به سر سالمندان را همیشه باید جدی گرفت

مغز عضو بسیار حساسی است و به دلیل ساختمان پیچیده و مویرگی آن ممکن است در اثر ضربه آسیب جدی ببیند. 


مغز عضو بسیار حساسی است و به دلیل ساختمان پیچیده و مویرگی آن ممکن است در اثر ضربه آسیب جدی ببیند. شکستگی جمجمه و خونریزی شدید در ناحیه سر که باعث کاهش هوشیاری، سرگیجه، خونریزی از بینی یا گوش و تهوع و استفراغ شوند، می‌‌توانند علامت خونریزی مغزی باشند و حتما باید به سرعت از اورژانس کمک خواست تا عدم خونریزی مغزی ثابت شود.

ضربه‌های مغزی معمولا خفیف هستند و تحت نظر گرفتن مصدوم طی یکی دو روز در بیمارستان کفایت می‌‌کند؛ حتی نیاز به اقدام درمانی هم ندارند. بیشتر ضربه‌های مغزی در اثر تصادفات و سوانح رانندگی رخ می‌‌دهند.

بنابراین بستن کمربند ایمنی و داشتن کلاه ایمنی در دوچرخه‌سوارن و موتورسواران الزامی است. کلاه ایمنی مانند حفاظ عمل می‌‌کند. اینکه در مغز خونریزی رخ داده یا نه بر عهده پزشک است که با توجه به یافته‌های بالینی و عکسبرداری از جمجمه می‌‌توان تشخص داد و اقدام درمانی مناسب و اورژانسی برای بیمار بعمل آورد.

اما افرادی که مسن هستند جزو گروه‌های پرخطر محسوب می‌‌شوند. احتمال اینکه در رگ‌های مغزی‌شان حتی به طور خودبخودی خونریزی اتفاق بیفتد زیاد است. بنابراین افراد مسن اگر ضربه کوچکی به سرشان وارد شد حتما باید از نظر خونریزی مغزی بررسی شوند و ضربات بسیار ناچیز و اندک را هم باید جدی تلقی کرد.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=4823

افزودن نظر