برای مقابله با آنفولانزا چه بخوريم؟
۱۸ امرداد ۱۳۹۴

برای مقابله با آنفولانزا چه بخوريم؟

آنفولانزا بیماری ویروسی و شایعی است که به دستگاه تنفس فوقانی حمله‌ور می‌شود. آنفولانزا شدیدتر از سرماخوردگی است و فرد مبتلا نیاز به مراقبت بیشتری دارد. 


آنفولانزا بیماری ویروسی و شایعی است که به دستگاه تنفس فوقانی حمله‌ور می‌شود. آنفولانزا شدیدتر از سرماخوردگی است و فرد مبتلا نیاز به مراقبت بیشتری دارد. گاه سیستم ایمنی و بدن فرد بیمار آنقدر ضعیف می‌شود که ممکن است بیماری‌های دیگری غیر از آنفولانزا اتفاق افتد. بیماری آنفولانزا مانند سرماخوردگی دوره‌‌ای است و درمان خاصی ندارد.برخی از انواع شدید آن مانند آنفولانزای خوکی یا مرغی، ممکن است به مرگ بیمار منجر شود. پس بهترین راه پیشگیری است. در مواقع ابتلا نیز چاره‌‌ای جزء مقاومت و حفاظت از بدن نیست.

در فصل سرما ایمنی بدن کاهش می‌یابد در حالي كه ویروس‌های متعددی در فضا وجود دارند. محیط‌های بسته و ارتباط تنگاتنگ انسان‌‌‌ها با هم، دست دادن و روبوسی کردن، شرایط را برای ویروس‌‌‌ها مهیا می‌کند تا وارد بدن شوند و فعالیت خود را از سر گیرند. بهترین راه در این فصل رعایت نکات بهداشتی و تغذیه‌‌ای است.

وقتی آنفولانزا گرفتیم چه غذایی مصرف کنیم؟
مصرف پروتئین‌‌‌ها هنگام بیماری بسیار مهم است. پروتئین‌‌‌ها برای حفظ و ایجاد قدرت و بالابردن انرژی بدن نقش ضروری دارند. گوشت‌های بدون چربی، مرغ، ماهی، حبوبات، لبنیات، تخم مرغ، آجیل و دانه‌‌‌ها منابع خوبی از پروتئین محسوب می‌شوند. میزان مصرف روزانه پروتئین خالص هر فرد حداقل ۵۰ گرم است كه معادل حدود ۳۵۰ گرم گوشت قرمز است.

البته زنان باردار و شیرده و کسانی که دچار برخی از بیماری‌‌‌ها هستند به میزان پروتئین روزانه بیشتری نیاز دارند. با خوردن غذاهای پروتئینی، ویتامین‌های مهم دیگری را به بدن رسانده‌ایم. ویتامین ب۶ و ب ۱۲ تقویت کننده سیستم ایمنی بدن هستند و در برخي از غذاها مانند سیب زمینی، اسفناج، غلات غنی شده، گوشت بوقلمون، ماهی و دیگر گوشت ها، شیر و حبوبات وجود دارد. آنچه که در پیشگیری یا درمان آنفولانزا کمک شایانی می‌کند، سیستم ایمنی قوی افراد است. حتی در انواع آنفولانزای خطرناک بیمارانی که قوای ایمنی قویتری دارند راحت‌تر در برابر بیماری مقاومت نشان می‌دهند.

اطلاعات مطب دکتر رضا راست منش

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=4624

افزودن نظر