تنبیه بدنی به کودک حس بی‌ارزش بودن می‌دهد
۱۷ امرداد ۱۳۹۴

تنبیه بدنی به کودک حس بی‌ارزش بودن می‌دهد

وقتی کودک اشتباهی مرتکب می‌شود لازم است در مورد کارش تذکر بگیرد. تذکری که به کودک داده می‌شود نباید همراه با تغییر چهره، خشم و هیجان باشد. 


وقتی کودک اشتباهی مرتکب می‌شود لازم است در مورد کارش تذکر بگیرد. تذکری که به کودک داده می‌شود نباید همراه با تغییر چهره، خشم و هیجان باشد. جمله‌های تذکری باید مثبت باشد یعنی به جای اینکه بگوییم جیغ نزن بگوییم آرام صحبت کند.

آنچه بسیار آسیب رسان است تنبیه‌های بدنی است. تنبیه بدنی احساس بی‌ارزشی در کودک ایجاد می‌کند؛ به خصوص اگر والدین برای تنبیه از یک وسیله استفاده کنند. مثلا چوبی را در اتاق بگذارند که در صورت ارتکاب کودک به خطا، او را با آن چوب تنبیه کنند یا با قاشق نقطه‌ای از بدنش را داغ کنند.

گرچه امروزه که این کارها خیلی کمتر از قبل انجام می‌شود ولی همچنان در برخی خانواده‌ها ادامه دارد. تنبیه بدنی احساس ترس در کودک ایجاد می‌کند و باعث می‌شود کودک از والدش دور شود.مهمتر از همه احساس خشم و انتقام را در ذهن کودک پرورش می‌دهد. این کودکان ممکن است در آینده به انسانهایی تبدیل ‌شوند که از زدن دیگران لذت ببرند.

پرخاشگری و نا‌آرامی کودک از دیگر اثرات تنبیه بدنی است. کودکی که تنبیه بدنی می‌شود به طور موقت آرام می‌شود ولی بعد از یکی دو هفته رفتار اشتباه خود را مجددا از سر می‌گیرد. رفتار منفی را نباید با تنبیه بدنی که خودش رفتاری منفی است جبران کرد. تهدید کودک به تنبیه بدنی نیز یک آزار هیجانی است. تبعات این عمل به راحتی جبران نمی‌شود و در آینده با انسانی نامتعادل روبرو خواهیم بود.

اطلاعات مطب دکتر میترا حکیم شوشتری

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=4613

افزودن نظر