افتادگی مثانه، بی‌اختیاری ادراری می‌آورد
۱۳ امرداد ۱۳۹۴

افتادگی مثانه، بی‌اختیاری ادراری می‌آورد

افتادگی مثانه در زنان ناشی از زایمان طبیعی طول کشیده، متعدد و سخت است. افتادگی مثانه در اثر شل شدن بافتی به نام لیگامان است که مثانه را در جای خود نگه می‌دارد. 


افتادگی مثانه در زنان ناشی از زایمان طبیعی طول کشیده، متعدد و سخت است. افتادگی مثانه در اثر شل شدن بافتی به نام لیگامان است که مثانه را در جای خود نگه می‌دارد. با شل شدن این بافت مثانه از جای اصلی خود جابجا شده و به پایین نزول می‌کند.

شایع‌ترین علامت این اختلال بی‌اختیاری ادراری است. بعضی از بیماران هنگام سرفه، عطسه یا بلند کردن جسم سنگین، قطره‌ای ادرار دفع می‌کنند. گاهی بی‌اختیاری ادراری حجم زیادی دارد که در زندگی عادی بیمار مشکل ایجاد می‌کند. در این موارد بیمار باید تحت عمل جراحی قرار گیرد. در عمل جراحی وسیله‌ای به نام مش در زیر مثانه قرار می‌دهند تا مانع از نزول مجدد مثانه شود.

گاهی در اثر عود بیماری یا عدم موفقیت در جراحی، بیمار نیاز به جراحی مجدد پیدا می‌کند. جراحی زنان به سه طریق یعنی از راه واژن، مجاری ادراری و شکم قابل انجام است. در مواردی که بیمار یک بار جراحی شده و جراحی هم موفق نبوده جراحی بعدی بهتر است از راه شکم باشد تا دیگر شاهد عود بیماری نباشیم. این بیماران باید دقت کنند. بعد از جراحی به هیچ وجه کار سنگین نکنند و اگر دچار بیماری مانند یبوست مزمن یا سرفه‌های طولانی مدت هستند که در آن فشار داخل شکم بالاست حتما باید این مشکل را برطرف کنند. مصرف دارویی مانند تولترودین مفید است ولی وقتی افتادگی مثانه وجود دارد با قطع مصرف دارو احتمال برگشت علایم بسیار بالاست.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=4556

افزودن نظر