خارش پوست در بارداری چند علت دارد؟
۰۸ تیر ۱۳۹۴

خارش پوست در بارداری چند علت دارد؟

بعضی از زنان باردار در طول دوران بارداری به خصوص ماههای آخر دچار خارش پوستی در ناحیه شکم و گاهی هم دست و پا می‌شوند. این خارش گاهی آنقدر شدید است که ناخودآگاه در اثر خاراندن زیاد، پوست زخم می‌شود. 


بعضی از زنان باردار در طول دوران بارداری به خصوص ماههای آخر دچار خارش پوستی در ناحیه شکم و گاهی هم دست و پا می‌شوند. این خارش گاهی آنقدر شدید است که ناخودآگاه در اثر خاراندن زیاد، پوست زخم می‌شود.
در دوران بارداری به دلیل ترشح هورمون‌ها حرکات عضلات صاف بدن کندتر می‌شود. یا به عبارتی برای اینکه هورمونها بتوانند روی جدار رحم اثر بگذارند تا رحم متسع شود به طور اتوماتیک روی بقیه عضلات صاف نیز تاثیر می‌گذارند. مجاری صفراوی هم که دارای عضلات صاف هستند حرکات دودی و انقباضی‌شان کاهش می‌یابد این کار باعث می‌شود املاح صفراوی به خاطر کاهش حرکات دودی صفرا در بدن تجمع یابد. تجمع این مواد معمولا زیر پوست است. نکته دیگر نیز بزرگ شدن جنین است که این نیز فشاری به مجاری صفراوی وارد می‌کند. این دو علت مهمترین دلیل خارش در زمان بارداری هستند. ولی علتهای دیگری هم می‌توانند باعث خارش در دوران بارداری شوند. تجمع مواد صفراوی در پوست درمان خاصی ندارد و فقط باید منتظر ختم بارداری شد چون با پایان بارداری عضلات صاف بدن عملکرد طبیعی خود را به دست می‌آورند درمان این نوع از خارش حمایتی است. چنین بیمارانی باید از پمادهای ضد خارش استفاده کنند. لباسهای گشاد و نخی بپوشند. موقع حمام کردن از شامپوهای خنثی برای شستن بدن استفاده کنند و از قرار گرفتن در زیر آب داغ نیز پرهیز کنند آب داغ، چربی بدن را از بین می‎برد و پوست خشک‌تر و در نتیجه خارش شدت می‌یابد.
بعضی از مادران ممکن است نسبت به محصولات حاملگی مانند جفت و ... حساسیت نشان دهند. این نوع از حساسیت معمولا به صوت ضایعات خار‌ش‌دار معمولی است که به شکل کهیر بروز می‌کند. البته زنان باردار نیز مانند افراد معمولی ممکن است دچار بیماریهای پوستی توام با خارش شوند.
در شرایط بروز خارش در انتخاب و گزینش دارو باید دقت بیشتری داشت. باید مراقب بود دارو از نوعی نباشد که وارد جریان خون شده و به جنین برسد چون بعضی از داروها برای جنین مضر هستند. برای خارش دوران بارداری بهترین داروها همان داروهای موضعی و مالیدنی هستند و درصورت لزوم و با احتیاط می‌توان از داروهای خوراکی هم کمک گرفت.
گاهی نیز به دلیل شدت خارش بیمار ناخودآگاه به پوست آسیب می‌رساند و باعث خراشیدگی سطحی می‌شود. در این‌مواقع ممکن است عفونت روی سطح پوست ایجاد شود بنابراین تمیز نگاه داشتن پوست الزامی است. البته این توصیه‌ها برای همه افرادی است که دچار خارش پوست می‌شوند. همه زنان باردار در صورت دیدن بثورات جلدی باید به پزشک مراجعه کنند تا بیماری تشخیص داده شود. شاید انجام آزمایش خون یا سونوگرافی از کبد یا کیسه صفرا نیاز باشد

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=4040

افزودن نظر