احتمال عود ناخنک بعد از جراحی بالاست
۰۴ تیر ۱۳۹۴

احتمال عود ناخنک بعد از جراحی بالاست

در چشم انسان‌ها بافتی به نام ملتحمه وجود دارد که به طور طبیعی بافتی کم‌رنگ و نیمه‌شفاف است که اجازه می‌دهد تا چشم انسان به طور نرم حرکت کند. 


در چشم انسان‌ها بافتی به نام ملتحمه وجود دارد که به طور طبیعی بافتی کم‌رنگ و نیمه‌شفاف است که اجازه می‌دهد تا چشم انسان به طور نرم حرکت کند. ملتحمه در معرض مستقیم هوای بیرون و آفتاب قرار دارد. عواملی مثل هوا، گرد و غبار، مواد آلاینده، دود، آتش، کوره، سرمای شدید  برف و یخبندان، اشعه، خشکی بیش از حد و اشعه ماواراء بنفش خورشید وجود دارند که می‌توانند باعث تحریک ملتحمه و رشد آن شوند. رشد ملتحمه که به بیماری ناخنک معروف است به صورت گوشت اضافه در چشم است. این گوشت نشانه آن است که فرد مدت زیادی در معرض هوای بیرون یا آفتاب قرار داشته است. سن شیوع بیماری ناخنک حوالی ۴۰ تا ۵۰ سالگی است. ناخنک بیشتر در افرادی دیده می‌شود که در کوه و دشت زندگی می‌کنند یا به عبارتی مشاغلی دارند که مدام چشم‌‍‌ها در فضای آزاد و در معرض هوا قرار دارد. ( این بیماری در کشاورزان، کارگران یا دامداران بیشتر دیده می‌شود و کارمندان به ندرت به آن مبتلا می‌شوند.)
وقتی ناخنک پیشرفت کند بزرگ شده و به قرنیه نزدیک می‌شود و روی آن را می‌پوشاند. ناخنک باعث قرمزی، سوزش و خشکی چشم می‌شود از طرفی چون روی قرنیه هم گسترش یافته است کم کم بینایی فرد را نیز کاهش می‌دهد. ناخنک را می‌توان با عمل جراحی از بین برد ولی احتمال عود زیاد است چون عامل اصلی را نمی‎توان از بین برد. البته بعد از عمل روش‌هایی وجود دارد که با استفاده از آن می‌توان احتمال عود را به حداقل رساند. حتی می‌توان بعد از برداشتن بخشی از ملتحمه عمل پیوند ملتحمه را انجام داد تا جلوی پیشرفت گرفته شود.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=3998

افزودن نظر