برای داشتن پوستی زیبا چه بخوریم؟
۰۳ تیر ۱۳۹۴

برای داشتن پوستی زیبا چه بخوریم؟

گرما، نور آفتاب، باد، نمک دریا و... پوست مخصوصا در فصل‌های گرم و سرد سال بیشتر در معرض تهاجمات خارجی قرار دارد. غیر از محصولاتی که موضعی به بهتر و زیباتر شدن پوست کمک می‌کنند، برخی مواد غذایی می‌تواند از درون پوست را تقویت کنند. 


برای داشتن پوستی زیبا چه خوراکی هایی بخوریم؟

گرما، نور آفتاب، باد، نمک دریا و...  پوست مخصوصا در فصل‌های گرم و سرد سال بیشتر در معرض تهاجمات خارجی قرار دارد. غیر از محصولاتی که موضعی به بهتر و زیباتر شدن پوست کمک می‌کنند، برخی مواد غذایی می‌تواند از درون پوست را تقویت کنند. برخی از آنها را با هم مرور می‌کنیم:
- ویتامین C
ویتامین C باعث افزایش انرژی در بدن شده و به دلیل خواص آنتی‌اکسیدانی با رادیکال‌های آزاد مقابله می‌کند. این ویتامین همچنین در بازسازی DNA و سلول‌هایی که در اثر تابش اشعه ماورای بنفش آسیب دیده‌اند، نقش موثری دارد.
- امگا۳
اسیدهای چرب ضروری یعنی امگا۳، ADH و AEPبه بازسازی دیواره سلول‌هایی که در اثر تابش اشعه ماورای بنفش خورشید تخریب شده‌اند کمک می‌کند. این نوع از اسیدهای چرب در ماهی‌ها موجودند و کافی است حداقل ۲ بار در هفته ماهی بخورید تا میزان نیاز بدن تامین شود. روغن کولزا، کتان و گردوی تازه هم حاوی امگا۳ است. امگا۶ نیز در روغن‌های گیاهی موجود است و خواص ضدالتهابی برای پوست دارد.
- کاراتونوئیدها
گوجه ‌فرنگی حاوی ترکیبی به نام لیکوپن است که از گروه کاراتونوئیدهاست و از پوست در برابر اشعه‌ UV حفاظت می‌کند. لوتئین که در ذرت و تخم‌مرغ موجود است و بتاکاروتن که در سبزیجات و میوه‌های قرمز و نارنجی به وفور یافت می‌شود از دیگر کاراتونوئیدهایی هستند که از پوست محافظت می‌کنند.
- سویا
سویا حاوی ایزوفلاون‌ها است که با تقویت کلاژن پوست از افتادگی آن پیشگیری می‌کند. غیر از سویا، نخود فرنگی و عدس هم همین تاثیر را دارند. زینک، منزیم و سیلیسیوم که در محصولات گیاهی به وفور یافت می‌شوند نیز محرک تولید کلاژن در پوست هستند.
- آب
گر چه پوست به مرطوب‌کننده‌های موضعی نیاز دارد اما مصرف ۱/۵ لیتر آب در طول روز نیز به رطوبت‌رسانی بهتر آن کمک می‌کند. چای سبز نیز غنی از آنتی‌اکسیدان است و غیر از آب‌رسانی به پوست از آن در برابر اشعه‌های مضر خورشید محافظت می‌کند.
- ویتامین B
ویتامین۱ Bو B۲ که به نام ریبوفلاوین معروف است به تقویت پوست کمک کرده و B۳ از آن در برابر نور خورشید محافظت می‌کند. ویتامین B۳ همچنین پوست را مرطوب نگه داشته و از خشکی و ترک آن پیشگیری می‌کند ویتامین B۵ نیز تقویت‌کننده‌ اپیدرم است. ویتامین B۶ پوست چرب را درمان می‌کند و B۸ و B۹ و B۱۲ در کارکرد بهتر سلول‌های پوستی موثرند. ویتامین‌های گروه B در جوانه گندم به وفور یافت می‌شوند و در تخم‌مرغ، گوشت قرمز و گوشت ماهی هم وجود دارند.
- زینک
کمبود زینک می‌تواند عامل ابتلا به آکنه و خشکی پوست باشد. زینک در بهبود سریع‌تر جراحات و عفونت‌های پوستی نقش دارد. روزانه بدن ما به ۱۲ میلی‌گرم زینک نیاز دارد. جگر گوسفند، جوانه گندم و آ حاوی زینک هستند و می‌توانید از مکمل آن هم استفاده کنید.

با تشکر از شما بابت مطالعه این مطلب، پیشنهاد می کنیم پیش از خارج شدن، سایر مطالب مرتبط با سلامت را از پایین همین صفحه دنبال کنید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=3979

افزودن نظر