مراقبتهای فصلی پوست
۲۴ خرداد ۱۳۹۴

مراقبتهای فصلی پوست

 بارها شنیده‌اید که پوست اولین لایه محافظتی از بدن شماست و لازم است از آن مراقبت کنید اما نگهداری از پوست آسان نیست و باید در مورد آن اطلاعات کافی داشته باشید. باید جنس پوستتان را بشناسید و بدانید چه مسایلی به آن آسیب می رساند.


مراقبت های پوست در فصل های مختلف به چه صورت است؟ بارها شنیده‌اید که پوست اولین لایه محافظتی از بدن شماست و لازم است از آن مراقبت کنید اما نگهداری از پوست آسان نیست و باید در مورد آن اطلاعات کافی داشته باشید. باید جنس پوستتان را بشناسید و بدانید چه مسایلی به آن آسیب می رساند. باید محصولاتی را که برای پوستتان لازم است بشناسید و بدانید کدام یک را باید هر از گاهی مصرف کنید. تمام این مسایل نیاز به کسب اطلاعات کافی و کامل دارد. همانطور که در هر فصل خلق و خوی، سبک زندگی و نوع لباس پوشیدن ما تغییر می کند، مراقبت‌هایی که از پوستمان به عمل می‌آوریم نیز باید تغییر کند. بهار:
بهار و پاییز فصل‌های مابین فصول تند تلقی می‌شوند که تغییرات دمایی در آن بسیار زیاد است. در این فصل‌ها، پوست خود را برای تغییرات آب و هوایی و دمایی آماده می‌کند.


۱-پاکسازی در کنار آب رسانی
در مورد فصل بهار نکته بسیار مهم این است که اجازه دهید پوست نفس بکشد. برای این منظور کرم چرب کننده‌ای را که در زمستان استفاده می‌کردید را کنار بگذارید اما فراموش نکنید در این فصل سمومی که زیر پوست طی فصل زمستان انباشته شده باید خارج شود. این سموم بر خلاف تصور عامه مردم مضر نیستند.برخی حتی به بازسازی مجدد پوست کمک می‌کنند.بنابرین برای پاکسازی پوست باید بسیار محتاط بود.لازم نیست به روشهای تهاجمی پوست را پاکسازی کنید.کافی است از کرم های پاکسازی کننده ملایم که در داروخانه ها فروخته می‌شود در حمام استفاده کنید یا چند ساعتی در سونای مرطوب بنشینید و اجازه دهید رطوبت و تعریق باعث خروج سموم از زیر پوست شود. حتی می‌توانید هر روز صبح آب یک عدد لیموترش را در یک لیوان آب بچکانید و بنوشید.این کار به پاکسازی کبد و شفاف شدن پوستتان کمک می‌کند. برای فصل بهار از یک مرطوب کننده ساده متناسب با نوع پوستتان استفاده کنید اما خیلی سریع دنبال تعویض کرم و کنار گذاشتن کرم چرب کننده‌تان نباشید. اگر پوستتان هنوز خشک است تا اواسط بهار می‌توانید از کرم چرب و نرم کننده خود استفاده کنید و به تدریج با رفع خشکیٰ کرم مرطوب کننده را جایگزین آن کنید.
تابستان:
اگر در فصل بهار به خوبی پوست را مرطوب کرده باشید آماده مقابله با گرمای شدید تابستان خواهد بود.رطوبت رسانی به پوست را قطع نکنید.پوست همانند گیاهی است که هر چه هوا گرم تر می‌شود به رطوبت و آب بیشتری نیاز دارد.به اندازه کافی آب بنوشید و میوه و سبزیجات مصرفی خود را بالا ببرید و با توجه به نوع پوستتان کرم مرطوب کننده مناسبی را انتخاب کنید.
-رطوبت رسانی در کنار حفاظت در برابر نور آفتاب
در طول تابستان میزان ترشح سبوم بیشتر می شود.استفاده از کرم چرب کننده در این فصل اصلا توصیه نمی‌شود زیرا باعث مدفون شدن سموم و ذرات ریز گرد و غبار روی پوست می شود. باید در این فصل به پوست اجازه تنفس بدهید. کرمی که انتخاب می‌کنید باید فوق العاده سبک باشد و SPF مناسب داشته باشد تا از پوست در برابر اشعه های مضر آفتاب محافظت کند. شاید کرم مرطوب کننده در کنار کرم ضد آفتاب که چربی زیادی نداشته باشد بهترین گزینه برای تابستان باشد.
پاییز:
در طول بهار و تابستان به تدریج پوست به گرمی هوا و کسب انرژی و ویتامین های لازم از نور خورشید عادت می کند اما با آغاز پاییز و سرد شدن هوا و کاهش نور آفتاب پوست به مراقبت‌های جدید تری نیاز دارد.
۱-رطوبت رسانی در کنار تقویت پوست
بهترین کار این است که با آغاز فصل پاییز بیشتر از ماسک‌های مرطوب کننده بهره ببرید. کرم مرطوب کننده را کنار نگذارید و مخصوصا مرتبا دستها را مرطوب کنید.با آغاز وزش باد و شروع سرما بدن به خصوص پوست ناحیه دست و صورت به ویتامین A و E بیشتری نیاز دارد. میوه‌های فصل از جمله هویج و نخود سبز سرشار از ویتامین A هستند و مواد غذایی چرب مثل روغن‌های گیاهی سرشار از ویتامین E. البته باید مراقب تناسب اندامتان هم باشید.
زمستان:
سرما، باد، سوز، برف...زمستان سخت ترین فصل برای پوست محسوب می‌شود .آنچه در این فصل به شدت به پوست آسیب می‌زند تغییرات دمایی در داخل و خارج خانه است. پس اولین مراقبت استفاده از دستکش است .
۱-چرب کننده در کنار تقویت کننده ها
وقتی دمای هوا زیر ۸ درجه می‌رسد میزان ترشح سبوم کاهش می‌یابد، پس لازم است فرد از کرم مرطوب کننده با چربی بالاتری استفاده کند و به این محافظت روزانه کرم های تغذیه کننده پوست مثل کرم ویتامین A و E را هم بیافزاید. با سرد شدن هوا دوش آب داغ لذت دارد اما این کار به صلاح پوست نیست و باعث خشک‌تر شدن و آسیب پذیر‌تر شدن پوست می‌شود. در این فصل مراقبت از پوست لبها هم اهمیت پیدا می‌کند.استفاده از کرم مرطوب کننده و ویتامین E روی پوست لب از خشکی و پوسته پوسته شدن آن پیشگیری می‌کند. نکته مهم دیگر اینکه تنها مراقبت‌های سطحی کفایت نمی‌کند و باید از درون نیز پوست را تغذیه کرد. مصرف میوه‌ها و سبزیجات فصل به افراد کمک می‌کند. ویتامین‌های لازم را دریافت کنند و پوست شاداب‌تر داشته باشند.

با تشکر از شما بابت مطالعه این مطلب، پیشنهاد می کنیم پیش از خارج شدن، سایر مطالب مرتبط با سلامت را از پایین همین صفحه دنبال کنید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=3840

افزودن نظر