از فريز كردن تخمک چه می‌دانید؟
۲۲ آبان ۱۳۹۵

از فريز كردن تخمک چه می‌دانید؟

فريز تخمک يكى از روش‌هاى درمان نابارورى است كه مى‌تواند قدرت بارورى خانم‌ها را در سنين بالا، افزايش دهد. در اين روش، تخمک‌ها جمع آورى شده و در محيط آزمايشگاهى فريز مى‌شوند تا به زنان شانس بيشترى براى باردارى در سنين بالا دهد. 


فريز تخمک يكى از روش‌هاى درمان نابارورى است كه مى‌تواند قدرت بارورى خانم‌ها را در سنين بالا، افزايش دهد. در اين روش، تخمک‌ها جمع آورى شده و در محيط آزمايشگاهى فريز مى‌شوند تا به زنان شانس بيشترى براى باردارى در سنين بالا دهد. اولين نوزاد با اين روش، در سال ١٩٨٦ متولد شد و از آن پس حدود ١٠٠٠ تا ٢٠٠٠ كودك با اين روش متولد شدند. آنچه جالب توجه است، پيشرفت روز افزون تكنولوژى فريز تخمک است. به نظر متخصصان، زنان با اين روش كنترل بيشترى بر قدرت بارورى خود دارند.

چرا بايد تخمك خود را فريز كنيم؟

سه دليل اصلى براى فريز كردن تخمک وجود دارد:
۱- کوتاه بودن سن باروری در زنان. خيلى از خانم‌هايى كه تخمك خود را فريز مى‌كنند بنا به دلايلى، اكنون آمادگى باردارى ندارند و مى‌خواهند شانس بارداريشان را در سال‌هاى آينده از دست ندهند. براى مثال زنانى كه مى‌خواهند امنيت مالى پيدا كنند، يا مراحل تحصيليشان را به پايان برسانند، و حتى دخترانى كه هنوز شريك زندگيشان را پيدا نكرده‌اند، مى‌توانند از اين روش بهره ببرند. اگر در سن سى سالگى هستيد و هنوز شرايط بچه‌دار شدن را نداريد، مى‌توانيد تخمک‌هايتان را فريز كنيد و در چهل سالگى يا حتى پنجاه سالگى از آن‌ها استفاده كنيد.
۲- محافظت از تخمك‌ها در طول درمان‌هاى پزشكى. يكى از اثرات زيانبار شيمى درمانى و پرتو درمانى در بدن، نابارورى تخمك‌هاست. مى‌توانيد قبل از انجام اين درمان‌ها، تخمك‌ها را فريز كنيد و پس از اتمام دوره درمانى و مرحله ريكاورى، تخمك‌ها را به رحم بازگردانيد.
۳- حفظ تخمك‌هاى اضافى در روش IVF . معمولاً تخمك‌هاى بارور نشده در روش IVF را فريز مى‌كنند تا در صورت لزوم بعداً از آن‌ها استفاده كنند.

بهترين سن براى فريز كردن تخمک، چه سنى است؟

هرچه زودتر اين كار را انجام دهید بهتر است. با افزايش سن شما، سن تخمك‌ها نيز بالا مى‌رود. درنتيجه قدرت بارورى كاهش يافته و خطر تولد كودكى با ناهنجارى‌هاى كروموزومى افزايش مى‌يابد. البته عوامل ديگرى نيز در بروز اين ناهنجارى‌ها نقش دارند، ولى مقصر اصلى سن بالاى تخمك‌ها است.

فرآيند جمع آورى به چه صورت است؟
روند اين عمليات مانند IVF است و دو تا چهار هفته زمان مى‌برد.

- از آنجايى كه به طور معمول تخمدان‌ها هر ماه يك تخمك آزاد مى‌كنند، نزديك به دوره قاعدگي‌تان، دارو مصرف مى‌كنيد تا تخمدان‌ها تحريك شده و همزمان چندين تخمك آزاد كنند.
- هر چند روز يك بار نزد پزشكتان مى‌رويد و از طريق سونوگرافى، و بررسى سطح هورمون‌ها معاينه مى‌شويد تا زمان جمع‌آورى تخمك‌ها مشخص شود.
- زمانى كه تخمك‌ها رسيدند، آن‌ها را از طريق يك عمل سرپايى جمع‌آورى مى‌كنند. ابتدا، يك داروى بى‌حسى به شما تزريق مى‌شود، سپس با كمك دستگاه سونوگرافى، يك سوزن از طريق واژن، وارد رحم مى‌شود و حداقل ٥ و حداكثر٢٠ تخمك در هر عمليات، جمع آورى مى‌شود.
- پس از يك تا دو ساعت مى‌توانيد به خانه برويد. البته ممكن است تا چند روز، در ناحيه رحم احساس گرفتگى داشته باشيد. 

چگونه از تخمك هاى فريز شده استفاده مى شود؟

تخمك‌ها بلافاصله پس از برداشت، فريز مى‌شوند. هرچه بيشتر، تخمك فريز كنيد، شانس اينكه حداقل يكى از آنها طى مراحل، انجماد، ذوب، بارورسازى و انتقال، سالم بمانند بيشتر مى‌شود. زمانى كه آماده باردارى و انتقال هستيد، تخمك‌ها، ذوب شده و آنهايى كه سالم هستند، به روش IVF يا لقاح مصنوعى، در آزمايشگاه با اسپرم همسرتان، تلقيح مى‌شوند. سپس يك تا چهار رويان، همزمان به رحم منتقل مى‌شوند. به گفته متخصصان، خانمى كه ٣٣ سال سن دارد، با ٢٠ تا ٢٥ تخمك فريز شده، شانس خوبى براى باردارى يك نوزاد سالم در آينده دارد و افراد بالاى اين سن بالطبع بايد ذخيره تخمكى بيشترى داشته باشند. 

ميزان موفقيت اين روش چقدر است؟

با اينكه اطلاعات در اين زمينه محدود است، اما گزارشات حاكى از آن است كه در همه جاى دنيا، حدود يك الى دو سوم درمان‌هاى نابارورى به وسيله، فريز تخمك، منجر به باردارى سالم مى‌شوند. 

به ياد داشته باشيد :

- همانطور كه گفته شد، هرچه در زمان فريز كردن تخمك‌ها، سن كمتری داشته باشید شانس شما براى داشتن يك نوزاد سالم در آينده بيشتر خواهد بود. براساس تحقيقات اخير، خانمى سى ساله كه دو، تا شش تخمك فريز كرده است، احتمال باردارى او ٩ تا ٢٤ درصد است، كه درصد پايينى است. به همين خاطر توصيه مى‌شود ذخيره تخمك فريز شده‌تان را بالا ببريد.
- با پيشرفت تكنولوژى، موفقيت در اين روش نيز افزايش يافته است. از اين رو، اگر برايتان امكان پذير باشد، استفاده از رويان فريز شده درصد موفقيت بيشترى نسبت به تخمك فريز شده دارد. زيرا رويان‌ها در مرحله انجماد بيشتر از تخمك‌ها دوام مى‌آورند.
- تخمك‌هايى كه به روش انجماد سريع، فريز مى‌شوند، شانس زنده ماندن بيشترى نسبت به تخمك‌هاى فريز شده به روش قديمى يا كند، دارند.
- استفاده از تخمك فريز شده، به هيچ وجه احتمال ناهنجارى‌هاى كروموزومى را افزايش نمى‌دهد. 

 

 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=3839

افزودن نظر