١٠ علامت خطر در طول ورزش در باردارى
۲۴ تیر ۱۳۹۶

١٠ علامت خطر در طول ورزش در باردارى

در دوران بارداری بدن دچار تغييراتى می‌شود: مركز ثقل بدنتان تغيير می‌کند، بار بيشترى حمل مى‌كنيد و زودتر خسته مى‌شويد. به همين خاطر، بسيار مهم است كه با دقت ورزش كنيد و به صداى درونی بدنتان گوش دهيد.


در دوران بارداری بدن دچار تغييراتى می‌شود: مركز ثقل بدنتان تغيير می‌کند، بار بيشترى حمل مى‌كنيد و زودتر خسته مى‌شويد. به همين خاطر، بسيار مهم است كه با دقت ورزش كنيد و به صداى درونی بدنتان گوش دهيد. بدن شما علائمى را نشان مى‌دهد كه بايد به آن‌ها توجه داشته باشید:


۱- كاهش حركات جنينى
اگر احساس کردید، جنين به اندازه قبل تكان نمى‌خورد، ورزش را متوقف كنيد و به حركات او دقت كنيد. به خاطر داشته باشيد كه گاهى اوقات تشخيص اينكه بچه تكان مى‌خورد يا نه، سخت است زيرا خودتان در حال تحرک هستيد. بهتر است قبل از ورزش حتماً مقدارى غذا و آب بخوريد، زيرا در ميزان حركت جنين مؤثر است. اگر جنين اصلاً حركت نكرد، با پزشكتان تماس بگيريد.


۲- سرگيجه
سرگيجه‌هاى طولانى به همراه خستگى و سردرد، مى تواند نشانه كم‌خونى شديد يا مشكل ديگرى باشد. اگر بعد از كمى استراحت و آرام شدن و نوشيدن مقدارى آب، هنوز حالت سرگيجه داريد، با پزشكتان تماس بگيريد.


۳- برافروختگى
اگر عرق كرده‌ايد و احساس ضعف، سردرد، سرگيجه، حالت تهوع، گرفتگى عضلات و تپش قلب، همگى به يكباره به سراغتان آمده است، احتمالاً دچار گُرگرفتگى يا برافروختگى شده‌ايد. گُرگرفتگى، زمانى رخ مى‌دهد كه بدن شما مى‌خواهد دماى داخل بدنتان را با بيرون هماهنگ كند، در نتيجه خونى كه به سمت رحم در جريان است، به سمت پوست حركت مى‌كند تا دماى بدن را پايين آورد. اين اتفاق دقيقاً در بدن نوزاد نيز رخ مى‌دهد و براى او مخاطره آميز است. پس نتيجه مى‌گيريم که ورزش، به تنهايى باعث بروز اين اتفاق نمى‌شود و دماى محيط نيز نقش بسزايى دارد. در مكان‌هاى سربسته‌اى كه از تهويه هواى خوب برخوردار نيستند، ورزش نكنيد، يا اگر در فضاى باز ورزش مى‌كنيد هرگز زير نور مستقيم آفتاب قرار نگيريد به ويژه ظهر‌ها كه گرماى آن بيشتر از هر وقت ديگرى است. اگر پس از كمى آب زدن به سر و صورتتان و استراحت، علائم برطرف نشد، با پزشكتان تماس بگيريد.


۴- تپش قلب
اگر زياد عرق كرده‌ايد و ضربان قلبتان به قدرى بالا است، كه نمى‌توانيد يک جمله را بدون نفس‌گيرى تمام كنيد، احتمالاً زياد به خودتان فشار آورده‌ايد. تپش قلب مى‌تواند نشانه كم شدن آب بدن، كم خونى شديد، مشكلات تيروئيدى و بيمارى قلبى باشد. اگر پس از كمى استراحت و نوشيدن آب، بهتر نشديد با پزشک تماس بگيريد.


۵- تورم در ساق پا
معمولاً پس از ورزش، دست‌ها و پاها، كمى متورم مى‌شوند. اما اگر در قسمت ساق پا احساس درد يا تورم كرديد، احتمالاً نشانه ايجاد لخته خون در رگ پايتان است كه نام علمى آن ترومبوز است. اين اتفاق معمولاً در يک سمت بدن و در بخش‌هاى پايينى مثل ساق پا رخ مى‌دهد. اگر به آن قسمت دست بزنيد احساس گرما و التهاب مى‌كنيد. اما ورم ناگهانى در دست، پا، يا صورت، مى‌تواند نشان دهنده پرى اكلامپسى، كه همان افزايش فشار خون در بارداريست، باشد. اگر اين تورم با درد قفسه سينه، تنگى نفس، و ضعف همراه بود، سريعاً به پزشک مراجعه كنيد. پرى اكلامپسى باعث خفگى جنين در رحم مى‌شود.


۶- خونريزى واژينال
برخى از خانم‌ها هنگام ورزش، لكه بينى دارند، كه جاى نگرانى ندارد، اما خونريزى واژينال خطرناک است. اگر در سه ماهه اول باردارى هستيد، خونريزى نشانه دهنده سقط است، و در سه ماهه دوم و سوم علامت زايمان پيش از موعد، جفت سر راهى و يا جدا شدن جفت از رحم است. در هر كدام از اين شرايط، سريعاً به پزشک مراجعه كنيد.


۷- تارى ديد
افت فشار خون در شش ماه اول باردارى طبيعى است. اما اگر اين افت فشار خون هنگام ورزش رخ دهد و با خشک شدن بدن همراه شود، مشكلى وجود دارد. يكى از علايم كم‌آبى بدن، تارى ديد است، همين امر كافيست تا ضربان قلبتان بالا برود و با افت فشار مواجه شويد. در نتيجه خون كافى به ارگان‌هاى حياتى بدن جنين نمى‌رسد. تارى ديد مى‌تواند نشانه ديگر پرى اكلامپسى باشد كه براى جنين خطر دارد زيرا فرآيند خون‌رسانى به جفت را به شدت محدود مى‌كند.


۸- ضعف و بى‌حالى
از حال رفتن در دوران باردارى را نبايد ساده انگاشت. ممكن است ضعف، فقط يک دليل ساده مثل كم آبى داشته باشد يا علت آن مشكلات اساسى قلبى باشد. در اين صورت اكسيژن كافى نه به مغز شما مى‌رسد و نه به جنين. اگر با كمى آب خوردن مشكل برطرف نشد با پزشک تماس بگيريد.


۹- دردهاى تكرار شونده در شكم يا قفسه سينه
دردها ممكن است فقط به خاطر كشش عضلات باشند، يا ممكن است انقباضات رحمى باشند. درد زايمان در زنان، متفاوت است. در برخى افراد، درد‌ها مانند گرفتگى‌هاى زمان قاعدگى است اما شديدتر. در بعضى ديگر درد‌ها تيز و موج‌دار هستند. درد شكمى كه با خونريزى همراه شود، ممكن است نشانه جدا شدن جفت از رحم باشد. درد قفسه سينه معمولاً نشانه مشكلات قلبى يا ريوى است. به توصيه انجمن زنان و زايمان آمريكا، اگر در باردارى با درد قفسه سينه روبه‌رو شديد، بلافاصله فعاليتتان را قطع كنيد.


۱۰- ترشح مايعات از واژن
اگر در بين ورزش متوجه شديد كه مايعات آبكى از واژنتان خارج مى‌شود، به احتمال زياد كيسه آب جنين پاره شده است و زايمان پيش از موعد خواهيد داشت. در اين صورت سريعاً به پزشک مراجعه كنيد.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=3829

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر