تاثیر ورزش بر سرطان ریه
۱۹ خرداد ۱۳۹۴

تاثیر ورزش بر سرطان ریه

محققان دانشگاه استنفورد، وضعیت سلامتی حدود ۱۶۲ هزار نفر از زنان ۵۰ تا ۷۹ ساله را در ۴۰ بیمارستان آمریکا بررسی کردند و در این میان بر روی ۱۳۲ هزار نفر از زنان یائسه متمرکز شدند تا ببیند که میزان ورزش کردن آنها تاثیری بر خطر ابتلا به سرطان ریه یا مرگشان دارد یا نه. 


محققان دانشگاه استنفورد، وضعیت سلامتی حدود ۱۶۲ هزار نفر از زنان ۵۰ تا ۷۹ ساله را در ۴۰ بیمارستان آمریکا بررسی کردند و در این میان بر روی ۱۳۲ هزار نفر از زنان یائسه متمرکز شدند تا ببیند که میزان ورزش کردن آنها تاثیری بر خطر ابتلا به سرطان ریه یا مرگشان دارد یا نه. در طول ۱۲ سال بررسی، فقط حدود ۲۲۰۰ نفر از زنان با گسترش سطح سرطان ریه مواجه شدند و ۱۴۰۰ نفر از زنان بر اثر بیماری مردند. نتایج بررسی حاکی از آن است که زنانی که میزان فعالیت جسمی بالایی در طول روز دارند، با کاهش ۱۱ تا ۲۰ درصدی خطر ابتلا به سرطان پستان در مقایسه با زنانی که فعالیت بدنی ندارند، مواجه‌اند. به‌طور کلی، زنان بی‌تحرکی که شروع به ورزش کردن می‌کنند و ۴ تا ۷ ساعت در هفته فعالیت بدنی شدید دارند، خطر ابتلا به سرطان پستان در میانشان تا ۳۱ درصد کاهش پیدا می‌کند. حتی زنانی که سیگار می‌کشند، اگر فعالیت بدنی مناسبی داشته باشند، در مقایسه با زنان سیگاری که تحرکی ندارند، کم‌تر بر اثر بیماری یا سرطان ریه می‌میرند. ورزش کردن مانع افزایش بی‌رویه حجم اعضای بدن می‌شود، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و به کاهش وزن هم کمک می‌کند؛ همه اینها در کم کردن خطر ابتلا به سرطان تاثیرگذارند. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=3769

افزودن نظر

ازاده ۱۵ دی ۱۳۹۴ ، ۲:۲۵

میخام بدونم فردی ک مبتلا ب سرطان ریه هس تاچه حد میتونه روی پا باشه؟

ماهسمن رضاپوری
۱۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۲۸

سلام. به دلیل اینکه ما اطلاعات کاملی درباره ی پرونده ی پزشکی بیمار شما نداریم و نمی دانیم که ایشان در چه مرحله ای از بیماری به سر می برند بنابراین قادر به پاسخگویی این سوال نیستیم.