اجازه ندهید گربه شما را چنگ بزند!/ از بیماری «خراشِ گربه» چه می‌دانید؟
۰۴ اسفند ۱۳۹۵

اجازه ندهید گربه شما را چنگ بزند!/ از بیماری «خراشِ گربه» چه می‌دانید؟

آیا می‌دانستید گربه عامل انتقال باکتری‌هایی است که می‌تواند حتی کورتان کند؟


آیا می‌دانستید گربه عامل انتقال باکتری‌هایی است که می‌تواند حتی کورتان کند؟ در نبراسکای آمریکا زنی از تجربه دردناک خود گفت. وی یک روز صبح  وقتی از خواب بیدار شد، احساس کرد که توانایی بینایی چشم چپش را از دست داده است. وقتی جلوی آیینه رفت، متوجه شد چشم چپش قرمز و ملتهب است و فورا خود را به پزشک رساند.

متاسفانه در ویزیت نخست، پزشک متوجه بیماری نشد و درخواست آزمایشات بیشتری داد. بررسی‌ها یک ماه ادامه داشت و پزشکان متوجه دلیل این موضوع نمی‌شدند تا آنکه این خانم از گربه‌اش حرف می‌زند و اینکه شب قبل از بروز این اتفاق، گربه صورت او را چنگ زده است. برای متخصصان، همین اشاره کافی بود تا به دلیل نابینایی او پی ببرند.

گربه، عامل انتقال باکتری خاصی به نام Bartonella henseloe است که این باکتری برای انسان، بیماری‌زاست و به عنوان عامل بروز بیماری «خراش گربه» در انسان شناخته می‌شود. التهاب ناحیه خراشیده شده، کاهش اشتها و سردرد از علائم ابتلا به این عفونت هستند که اگر درمان نشود، می‌تواند باعث ابتلا به مننژیت یا آنسفالی شود.

این بیماری در افراد زیر ۲۰ سال، مخصوصا کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، دیده می‌شود. هر ساله در آمریکا حدود ۲۰۰ هزار مورد از این بیماری گزارش می‌شود. متخصصان پیشنهاد می‌کنند اگر تصادفا گربه‌ای شما را چنگ زد، فورا ناحیه را ضدعفونی و به پزشک مراجعه کنید. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=3668

افزودن نظر

ss ۰۳ اسفند ۱۳۹۵ ، ۲۰:۴۹

سلام ببخشید همین ۱ ساعت پیش من توی کوچه بودم که یه گربه اومد جلوم و نمیدونم دقیقا چی میخواست ولی من یکم باهاش بازی کردم ولی با پنجش چند تا چنگ خیلی کوچیک رو دستم زد و من بلافاصله اومدم خونه و با پد الکلی تمیزش کردم ولی الان جاش و مقداری از دورش قرمز شده لازم هس برم دکتر یا نه؟

ماهسمن رضاپوری
۰۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۹

سلام بهتر است در صورت ایجاد خراش و بریدگی روی پوست دست خود، هرچه سریع تر به یک مرکز درمانی مراجعه کنید.