چرا سکته در میان جوانان شایع شده است؟
۰۷ خرداد ۱۳۹۴

چرا سکته در میان جوانان شایع شده است؟

سکته قلبی، عارضه‌ای است که انتظار داریم در افراد سالمند ببینیم اما امروزه شیوع این عارضه در افراد جوان و میانسال خیلی بیشتر شده است. یکی از دلایل تغییر سبک زندگی است. 


سکته قلبی، عارضه‌ای است که انتظار داریم در افراد سالمند ببینیم اما امروزه شیوع این عارضه در افراد جوان و میانسال خیلی بیشتر شده است. یکی از دلایل تغییر سبک زندگی است. اضافه وزن، استفاده از غذاهای پرچرب و نداشتن تحرک باعث تصلب شرایین می‌شود و انسداد رگ در یک لحظه موجب کاهش خونرسانی و از بین رفتن سلولهای قلبی و یا سکته قلبی می‌شود.ولی آنچه که بیش از هر چیز قلب یک جوان را تهدید می‌کند، استفاده از مواد مخدر مانند کوکایین، هرویین، شیشه و... است.

مواد مخدر باعث پارگی عروق یا بسته شدن عروق کرونر و عدم خونرسانی به قلب می‌شود. نوع دیگری از سکته قلبی در جوانان ناشی از یک نوع اختلال آناتومیک مادرزادی در قلب است. در این بیماران دیواره بطن قلب ضخامت بیش از حد طبیعی دارد. این اختلال یکی از دلایل مرگ ناگهانی در جوانان است. وقتی بطن قلب ضخامت زیادی دارد به خصوص در مواقعی که فرد در حال فعالیت است، ممکن است یک لحظه حفره از خون پر نشود و در نتیجه خونی هم به اعضاء پمپاژ نشود که باعث مرگ آنی خواهد شد.

این اختلال در مردها بیشتر از زنان دیده می‌شود. یکی از روش‌های ساده برای تشخیص این عارضه انجام اکوکاردیوگرافی است. یکی از دلایلی که ورزشگاهها قبل از ورود ورزشکار به عرصه ورزشی معاینه قلبی و اکوکاردیوگرافی درخواست می‌کنند همین است. با آزمایش ژنتیکی می‌توان این اختلال را در بدو تولد شناسایی کرد ولی معمولا اینکار را انجام نمی‌دهد. علامتی که بعضی از بیماران ممکن است داشته باشند تنگی نفس یا درد قفسه سینه است اما بیشتر بیماران هیچ علامتی ندارند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=3537

افزودن نظر