باید و نباید های مسافرت و حمل و نقل خانم های باردار
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴

باید و نباید های مسافرت و حمل و نقل خانم های باردار

بی شک سفری چند روزه در شرایط شما به عنوان خانمی باردار ایده آل است. می توانید به تمدد اعصاب بپردازید و در کنار پدر آینده ی فرزندتان از هوای تازه و آفتاب لذت ببرید. استفاده از وسایل حمل و نقل با رعایت یک سری نکات برای شما بی خطر خواهد بود. همیشه به خاطر داشته باشید که با بارداری مثل یک بیماری برخورد نکنید. بنابراین در خانه نمانید مگر اینکه دکتر متخصصتان برای شما استراحت مطلق تجویز کرده باشد.


بی شک سفری چند روزه در شرایط شما به عنوان خانمی باردار ایده آل است. می توانید به تمدد اعصاب بپردازید و در کنار پدر آینده ی فرزندتان از هوای تازه و آفتاب لذت ببرید. استفاده از وسایل حمل و نقل با رعایت یک سری نکات برای شما بی خطر خواهد بود. همیشه به خاطر داشته باشید که با بارداری مثل یک بیماری برخورد نکنید. بنابراین در خانه نمانید مگر اینکه دکتر متخصصتان برای شما استراحت مطلق تجویز کرده باشد. با توجه به اینکه کمی بیشتر به تابستان و سفرهای تابستانی نمانده در این مطلب با شما درباره ی وسیله های حمل و نقل متفاوتی که می توانید برای سفر خود برگزینید، صحبت می کنیم. باید توجه داشت به طورکلی ممنوعیتی در استفاده از وسایل حمل و نقل در دوران بارداری وجود ندارد. تنها استفاده از موتورسیکلت به علت سرعت بالا و احتمال از دست دادن تعادل بسیار منع می شود. اکنون نگاهی به دیگر وسایل حمل و نقل می اندازیم:
هواپیما
زنی با سلامت کامل در بارداری به شرطی که تنها یک جنین را باردار باشد (دو یا چند قلو باردار نباشد)، معمولا تا هفته ی سی و ششم بارداری می تواند با هواپیما سفر کند. به هرحال بعضی از شرکت های هوایی از خانم های بارداری که هفته ی بیست و هشتم را پشت سر گذاشته اند، نامه ای پزشکی که بارداری کاملا سالم آنها را تایید کند را در خواست می کنند. تحقیقات مشخص و دقیقی درباره ی خطرات احتمالی صورت نگرفته است، اما برخی از پژوهش ها افزایش خطر ترمبوآمبولیسم (گرفتگی رگ در اثر لخته شدن خون) در اثر نشستن طولانی مدت را نشان می دهند. زنان باردار به دلیل چگالی بالای خون بیشتر در معرض این تهدید قرار دارند. بنابر این پزشکان بلند شدن و جابجا شدن های گاه به گاه را مخصوصا در سفرهای بیشتر از چهار ساعت توصیه می کنند. بهتر است این جابجایی، قدم زدن های ده تا پانزده دقیقه ای در هر دو ساعت باشند. همچنین نوشیدن آب فراوان به منظور رقیق کردن خون و منع مصرف کافئین توصیه می شود.
ماشین
تحقیقاتی که سفر با اتوموبیل را برای خانم های باردار خطرناک دانسته باشند وجود ندارد. تنها اگر سفر طولانی است می بایستی توقف های پی در پی را در برنامه ی سفرتان بگنجانید. همواره به خاطر داشته باشید در ساعاتی که گرمای هوا کمتر است سفر کنید و از بستن کمربند ایمنی غافل نشوید. در دوران بارداری (مگر در موارد نادری که پزشک منع کرده باشد) نیز باید کمربند ایمنی خود را ببندید. نوار زیرین کمربند (نوار افقی) می بایستی کاملا در زیر شکم قرار بگیرد و نه بالاتر. و نوار بالایی کمربند باید میان سینه ها قرار بگیرد. بستن صحیح کمربند بسیار مهم است چراکه از شما برابر تکان های احتمالی مواظبت می کند و با ارامش بیشتر سفر خواهید کرد.
قطار
قطار احتمالا راحت ترین وسیله ی سفر در دوران بارداری است. در قطار می توانید در تمام طول سفر آزادانه جابجا شوید. و اگر شرایط واگن اجازه داد حالت صندلی را تغییر دهید. اما به خاطر داشته باشید که در تعطیلات تابستانی قطارها همواره شلوغ هستند به همین خاطر از رزرو کردن جای مناسب نیز غافل نشوید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=3381

افزودن نظر