نوزادان نارس از هفته 23 به بعد زنده خواهند ماند
۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۴

نوزادان نارس از هفته ۲۳ به بعد زنده خواهند ماند

محققان آمریکایی می‌گویند نوزادان نارسی که بعد از هفته ۲۲ بارداری متولد می‌شوند شانس زنده ماندن دارند.
متخصصان به نوزادی نارس می‌گویند که قبل از هفته سی و هفتم آمنوره متولد شده باشد. نوزادانی که در هفته‌های ۲۲ تا ۳۲ متولد می‌شوند بیش از حد نارس نامیده می‌شوند. در آمریکا به مدت ۵ سال، محققان ۵ هزار نوزاد را که بین هفته‌های ۲۲ تا ۲۷ بارداری متولد شده بودند زیرنظر گرفتند.


محققان آمریکایی می‌گویند نوزادان نارسی که بعد از هفته ۲۲ بارداری متولد می‌شوند شانس زنده ماندن دارند.
متخصصان به نوزادی، نارس می‌گویند که قبل از هفته سی و هفتم آمنوره متولد شده باشد. نوزادانی که در هفته‌های ۲۲ تا ۳۲ متولد می‌شوند بیش از حد نارس نامیده می‌شوند.در آمریکا به مدت ۵ سال، محققان ۵ هزار نوزاد را که بین هفته‌های ۲۲ تا ۲۷ بارداری متولد شده بودند زیرنظر گرفتند. بر اساس نتایجی که در New England Journal of medicine منتشر شد اکثر این نوزادان فوت کردند و درصد کمی که باقی ماندند مشکلات حاد جسمی داشتند. به گفته محققان بدون تداخلات پزشکی نوزادانی که در هفته ۲۲ متولد می‌شوند زنده نمی‌مانند و درصد کمی که به زندگی ادامه می‌دهند در آینده دچار نقص‌های قابل ‌ملاحظه‌ای هستند.
محققان در تحقیق دیگری ۷۸ نوزاد نارس را زیر نظر گرفتند. ۱۸ نوزاد زنده ماندند، که از میان آنها ۷ نوزاد دچار اختلالات متوسط تا شدید رشدی بودند. ۶ نوزاد نابینا و ناشنوا یا دچار ضایعات مغزی شدید شدند. با این حال محققان می‌گویند با پیشرفت علم می‌توان به نوزادانی که بعد از هفته ۲۳ متولد می‌شوند کمک کرد. محققان در تحقیقی ۷۵۵ نوزاد نارس را زیر نظر گرفتند و ۵۴۲ مورد را تحت درمان قرار دادند. یک‌ سوم این نوزادان زنده ماندند و نیمی از آنها کاملا طبیعی به رشد خود ادامه دادند. متخصصان مي‌‌گویند لوله‌گذاری تا تکمیل ریه و اکسیژن‌رسانی کافی از جمله درمان‌هایی است که به نوزادان نارس کمک می‌کند زنده بماند و سالم به زندگی خود ادامه می‌دهند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=3289

افزودن نظر