باورهای درست و غلط  در مورد دندان شیری
۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴

باورهای درست و غلط در مورد دندان شیری

در مورد سلامت دهان و دندان کودکان مخصوصا دندان‌های شیری گاه نکاتی را می‌شنویم که برخی درست و برخی اشتباه است. برخی از این موارد را با هم مرور کنیم:


در مورد سلامت دهان و دندان کودکان مخصوصا دندان‌های شیری گاه نکاتی را می‌شنویم که برخی درست و برخی اشتباه است. برخی از این موارد را با هم مرور کنیم:
۱- دندان شیری درد ندارد. نیازی به مراجعه به دندان‌پزشک نیست!
حتی اگر دندان شیری فرزند شما درد ندارد مراجعه به دندان‌پزشک لازم و ضروری است. پوسیدگی‌ها همیشه درد ایجاد نمی‌کنند بلکه وقتی به عصب می‌رسد دردناک می‌شوند. از آنجایی که پیشگیری بهتر از درمان است باید مرتبا با دندان‌پزشک در ارتباط باشید تا هر نوع پوسیدگی سریعا درمان شود.
۲- دندان‌های شیری اهمیت ندارند. نیازی به نگهداری از آنها نیست!
برخی والدین گمان می‌کنند تا زمانی که دندان‌های دائمی درنیامده‌اند نیازی به نگهداری از دندان و مراجعه به دندان‌پزشک نیست اما حقیقت اینجاست که دندان‌های شیری زمینه را برای رشد و جوانه زدن دندان‌های دائمی فراهم می‌کنند. مراقبت از آنها به معنی دوام بیشتر آنهاست که مسلما به تغذیه و رشد کودک اثر مثبت دارد.
۳- اگر دندانی شیری دچار پوسیدگی شد نیاز به ترمیم ندارد.
تنها راه پیشگیری از تشدید پوسیدگی‌ها ترمیم آن است. در صورتی که جلوی پوسیدگی گرفته نشود به عصب می‌رسد و دردناک می‌شود.
۴- مسواک زدن دندان شیری بی‌فایده است.
کودکان از سنین پایین ممکن است دچار پوسیدگی شوند و به همین دلیل مسواک زدن از ۳-۲ سالگی اهمیت زیادی دارد. این کار نه تنها به حفظ بیشتر دندان‌های شیری کمک می‌کند بلکه پایه‌گذارعادات خوب در تمام طول عمر است. باید به کودک آموزش داد بعد از هر وعده غذایی دندان‌ها را مسواک کند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=3276

افزودن نظر