روش های نوین درمان افسردگی
۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۴

روش های نوین درمان افسردگی

یکی از شایع ترین تشخیص های روانپزشکی اختلال افسردگی است.در سالهای اخیر تلاش های بسیاری در جهت درمان و نیز جلوگیری از بازگشت مجدد این بیماری انجام شده است. مطلب پیش رو را که از نشریه ی آلمانی زبان "تسایت" ترجمه شده در این باره می خوانیم.


یکی از شایع ترین تشخیص های روانپزشکی اختلال افسردگی است.در سالهای اخیر تلاش های بسیاری در جهت درمان و نیز جلوگیری از بازگشت مجدد این بیماری انجام شده است. مطلب پیش رو را که از نشریه ی آلمانی زبان "تسایت" ترجمه شده در این باره می خوانیم.
از هر پنج نفری که به بیماری افسردگی مبتلا بوده اند چهار نفرشان با بازگشت مجدد این بیماری مواجه می شوند، در هر بازگشت، ریسک یک دوره ی افسردگی مجدد به طور چشمگیری افزایش می یابد برای همین است که پزشکان برای متوقف کردن این سرازیریِ مارپیچ به بیمارانشان داروهای ضد افسردگی تجویز می کنند. اما تعداد قابل توجهی از بیماران به دلایل مختلفی اعم از اینکه دارو به آنها نمی سازد و یا از وابستگی به دارو واهمه دارند، از مصرف آن اجتناب می کنند برخی دیگر از بیماران نیز نمی خواهند دارو مصرف کنند چون معتقدند به محض کنار گذاشتن دارو افسردگی شان دوباره بازمی گردد. برای همین است که در حال حاضر روشهای درمانی دیگر در جهان علاقمندان زیادی دارد.
بنابر گزارش محققان در مجله پزشکی lancet مورخ ۲۰۱۵ ، طرح جدیدی موسوم به MBCT ، مخفف "شناخت درمانی مبتنی بر توجه آگاهانه" قادر است به خوبی و به اندازه داروهای ضد افسردگی جلوی بازگشت مجدد این بیماری را بگیرد .MBCT مبتنی بر ترکیب دو روش درمانی است: نخست تکنیک های توجه، این روش فرد بیمار را مصمم می کند بیشتر به زمان حال توجه کند و دوم رفتار درمانی مبتنی بر شناخت (( CBT ،تخصص این روش کمک به بیمارانی است که دوره های بیشتری از افسردگی را تجربه کرده اند .
هدف از این شیوه درمانی آن است که نشان دهد افکار و احساسات منفی همواره در کمین انسان است، با این حال انسان قادر است خود را از چنگال آنها نجات دهد. به عبارت دیگر به جای نگرانی از بروز این حالات، فرد بیمار باید احساساتش را در نظر گرفته، آنها را درک کرده و بپذیرد. این عمل جلوی انحراف مجدد به یک دوره ی افسردگی را می گیرد .
سازمان بهداشت و سلامت انگلیس (NICE) به افرادی که دچار بازگشت مجدد افسردگی شده اند توصیه می کند حداقل دو سال تمام داروی ضد افسردگی مصرف کنند. کمیسیون مبارزه با مواد مخدر انجمن پزشکی آلمان نیز به بیمارانی که افسردگی شان بازگشته توصیه می کند یک دوره ی درمانی مجدد با یک داروی ضد افسردگی که قبلاً با آن به موفقیت رسیده اند آغاز کنند . بنا بر اظهارات سازمان سلامت آلمان، در افسردگی های خفیف یا متوسط ولی مستمر، صراحتاً نمی توان به این نتیجه رسید که روان درمانی موثر تر است یا درمان دارویی. برای همین است که باید در این موارد به طور خاص طبق خواسته ی بیماران رفتار شود این سازمان در موارد شدید براساس راه کارهای ملی و بین المللی عمل می کند در این روش یک دوره ی دارویی با یک دوره ی روان درمانی ترکیب می شود .
روان شناس "ویلم کویکن" و همکارانش از دانشگاه آکسفورد در طرح MBCT هر دو روشِ دارویی و روان درمانی را به طور مستقیم با هم مقایسه کردند. ۴۲۴ فرد بزرگسال که از جنوب غرب انگلیس جزء شرکت کنندگان در این طرح محسوب می شدند آماده شدند هر دو روش را آزمایش کنند. نیمی از این افراد به طور تصادفی انتخاب شده و در یک گروه جای گرفتند. این گروه درمانی ۸ جلسه داشتند که بیش از ۲ ساعت طول کشید علاوه بر آن آنها به انجام تمرینات روزانه در خانه و نیز ۴ جلسه درمانی دیگر برای سال آینده ملزم شدند . دراین جلسات، تمرینِ دقت ، مباحث گروهی و نیز تمرینات رفتار شناختی در رآس امور قرار می گرفت. به تدریج بیماران این گروه داروهایشان را کنار گذاشتند. گروه دوم داروهای ضد افسردگی شان را ۲ سال تمام مصرف کردند. میزان برگشت بیماری در هر دو گروه تقریباً یکسان بود .گروه MBCT ۴۴ درصد و ۴۷ درصد برای آنهایی که دارو مصرف کرده بودند. قبل از اجرای این طرح محققان این طور فرض می کردند که روش روان درمانی از روش دارویی موثرتراست . به گفته ی کویکن این فرض مبتنی بر اولین طرح آنها در سال ۲۰۰۸ است. اما واقعیت این است که روش روان درمانی از روش دارویی بهتر نیست. با این حال نتیجه مهم است. یعنی هرچند ممکن است روش MBCT بهتر نباشد اما حداقل به همان اندازه دارو موثر است با این اوصاف چنین می توان گفت که روش روان درمانی یک راه کار موثر برای بیمارانی است که برای جلوگیری از خطر بازگشت افسردگی شان تمایل ندارند در طول سال دارو مصرف کنند. روان شناس "روگر مولدر" از دانشگاه اوتاگوی نیوزیلند که یافته های اخیر را مهم ارزیابی می کند در مجله ی lancet مورخ ۲۰۱۵ نوشته است روش روان درمانی MBCT را باید به عنوان یک روش درمانی استاندارد به بیماران عرضه کرد ، البته نه فقط به خاطر موثر بودنش بلکه این روش از آنجایی که یک روش درمانی گروهی است لذا هزینه ها را کاهش می دهد و هربار به تعداد بیشتری از بیماران کمک می کند .

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=3091

افزودن نظر