در مورد لنز چشم چه می دانید؟
۲۶ فروردین ۱۳۹۴

در مورد لنز چشم چه می دانید؟

در مورد لنز چشم باورهای درست و غلط بسیاری وجود دارد. چه شما لنز دارید چه ندارید بد نیست اطلاعاتتان را در این مورد بسنجید.


۱- وقتی دوربین هستید نمی‌توانید از لنز استفاده کنید.

-     درست

-     غلط

۲- لنزهای آنتی‌UV می‌توانند جایگزین مناسبی برای عینک‌های آفتابی باشند.

-     درست

-     غلط

۳-لازم است هر چند وقت یکبار جلد لنز خود را عوض کنید

-     درست

-     غلط

۴ - اگر از لنز استفاده می‌کنید مصرف برخی داروها ممنوع است.

-     درست

-     غلط

۵- با گذاشتن لنز در طول شب در چشم می‌توان نزدیک‌بینی را اصلاح کرد.

-     درست

-     غلط

۶- لنز ممکن است وارد پس چشم شود.

-     درست

-     غلط

۷- کودکان می‌توانند از لنز استفاده کنند .

-     درست

-     غلط

***

پاسخ سوال شماره۱:

پاسخ "غلط" صحیح است. مشکل چشم شما هر چه که باشد لنزی مناسب با آن وجود دارد. به محض آنکه پزشک تشخیص داد مبتلا به دوربینی هستید می‌توانید از لنز استفاده کنید. حتی کسانی که از عینک‌هایی با نمره‌های بالا استفاده می‌کنند نیز می‌توانند لنز چشم را جایگزین آن کنند. تنها کسانی که نباید از لنز چشم استفاده کنند افراد مبتلا به سندرم خشکی چشم هستند.

 پاسخ سوال شماره ۲:

پاسخ "غلط" صحیح است.لنزهای سبک نسل جدید می‌توانند تا ۹۰ درصد اشعه UVA و تا ۹۹ درصد اشعه UVB را منعکس کنند. اما این لنزها تنها از قرنیه محافظت می‌کنند و برای حفظ اطراف چشم استفاده از عینک آفتابی ضروری است.

 پاسخ سوال شماره ۳:

پاسخ "غلط" صحیح است. تعویض مرتب جلد لنز لازم نیست. کافی است بهداشت را رعایت کنید و ۳ بار در سال جای لنزها را با مسواک کاملا بشویید. هرگز نباید از آب برای شستن جای لنز استفاده کنید بلکه آن را با سرم فیزیولوژیک آب بکشید. آب لوله‌کشی حاوی ویروس و میکروب است که ممکن است با آلوده کردن لنز باعث عفونت قرنیه شوند. حتی این میکروب‌ها بدون آنکه متوجه باشید می‌توانند توان دید شما را به تدریج کاهش دهند.

 پاسخ سوال شماره ۴:

پاسخ «درست» صحیح است. در صورتی که از لنز استفاده می‌کنید مصرف داروهای رنگ‌دار مثل ویتامین B۱۲ یا ریفامیسین یا داروهایی که سبب کاهش ترشح اشک می‌شوند یا آنتی‌کولینرژیک‌ها که به عنوان مثال برای بیماران مبتلا به پارکینسون تجویز می‌شود، ممنوع است.

 پاسخ سوال شماره ۵:

پاسخ «غلط» صحیح است.برخی پزشکان استفاده از لنز را در طول شب توصیه می‌کنند و به این روش اورتوکراتولوژی‌ می‌گویند. در واقع نوع خاصی از لنز در هنگام خواب توصیه می‌شود که به باز شدن قرنیه و شکل گرفتن صحیح سطح چشم به مرور زمان کمک می‌کند و باعث می‌شود بعد از بیداری فرد دیدی واضح داشته باشد. این روش به برخی بیماران برای ۲ تا ۳ روز توصیه می‌شود اما تنها برای کسانی مناسب است که دچار نزدیک‌بینی‌های خفیف هستند.

 پاسخ سوال شماره ۶:

پاسخ" غلط" صحیح است. بالا و پایین کره چشم بسته است و حرکت لنز داخل چشم از نظر فیزیکی امکان‌پذیر نیست. ممکن است لنز زیر پلک بالا برود که در این شرایط بیرون آوردن آن کار سختی نیست.

 پاسخ سوال شماره ۷:

پاسخ «غلط» صحیح است.استفاده از لنز می‌تواند باعث بروز برخی مشکلات بینایی و اختلال در رشد چشم شود. به همین دلیل استفاده از لنز برای کودکان توصیه نمی‌شود.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=3038

افزودن نظر