حشره‌ خواری خوب است یا بد؟
۲۲ فروردین ۱۳۹۴

حشره‌ خواری خوب است یا بد؟

ملخ، سوسک، مورچه... حشره خواری در نظر بسیاری از افراد تهوع‌آور است اما در بسیاری از مناطق دنیا از جمله کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین این نوع رژیم غذایی کاملا عادی است و طرفداران بسیاری دارد.


ملخ، سوسک، مورچه.. . حشره خواری در نظر بسیاری از افراد تهوع‌آور است اما در بسیاری از مناطق دنیا از جمله کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین این نوع رژیم غذایی کاملا عادی است و طرفداران بسیاری دارد. مردم حشرات را پخته، خام یا حتی زنده مصرف می‌کنند و برای برخی افراد حشرات تنها منبع تامین‌کننده پروتیین بدن است. به گفته سازمان فائو با توجه به کاهش ذخایر تغذیه‌ای شاید پرورش حشرات و مصرف آنها لازم باشد و بتواند نیاز تغذیه‌ای بیش از یک میلیارد نفر را برآورده کند. اما آیا مصرف حشرات برای سلامت انسان خوب است؟
محققان مرکز ’ANSESدر بررسی‌های اخیر خود در فرانسه اذعان داشتند ترکیبات شیمیایی از جمله داروهایی که در پرورش حشرات مورد استفاده قرار می‌گیرد یا آفت کشهایی که در غذای این حیوانات وجود دارد یا مصرف برخی از اعضای این حشرات مثل نیش می‌تواند برای انسان مشکل ساز شود. حتی احتمال بروز آلرژی نسبت به برخی کنه ها، سخت پوستان و نرم تنان وجود دارد. محققان با توجه به این مسایل فهرستی از انواع حشرات را تهیه کردند که در شرایط ارگانیک اگر پرورش یابند می‌توانند نیاز تغذیه‌ای انسان را رفع کنند با این حال به نظر می‌رسد هنوز در این رابطه به تحقیق و پژوهشهای بیشتری نیاز است.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=2998

افزودن نظر