مازوخيسم يا خودآزاري چيست؟
۲۲ فروردین ۱۳۹۴

مازوخيسم يا خودآزاري چيست؟

مازوخيسم يك لغت فرانسوي منسوب به ساشه مازوخ است كه در اصطلاح پزشکي، تباهي و فساد اجراي عمل جنسي است، به نحوي که با شکنجه و ضرب و شتم و آزارهاي ديگر همراه باشد.


مازوخيسم يك لغت فرانسوي منسوب به ساشه مازوخ است كه در اصطلاح پزشکي، تباهي و فساد اجراي عمل جنسي است، به نحوي که با شکنجه و ضرب و شتم و آزارهاي ديگر همراه باشد.
مازوخيسم يا خودآزاري، به معني آزار و آسيب رساندن به خود است. فرد مبتلا به خودآزاري جنسي، با آسيب ديدن از طرف جنس مخالف از رابطه جنسي لذت مي‌برد. البته شريک جنسي فرد خودآزار، حتما بايد فردي با انحراف ساديسم باشد. يك انسان مبتلا به «خودآزاري»، از عذاب و شكنجه‌اي كه خودش متحمل مي‌شود، لذت جنسي كسب مي‌كند. افرادي كه به اين نوع انحراف مبتلا هستند به شدت تمايل دارند كه چه به وسيله خود و چه از طرف ديگران، آزار ببينند يا حتي شكنجه شوند. كاميابي رواني اين بيماران، جز با زجر و آزار ديدن حاصل نمي‌شود.
علت خودآزاري
علل خودآزاري علاوه بر تجربيات گذشته فرد، خشم فرو داده شده نسبت به خود است که در واقع با آسيب رساندن به خود احساس آرامش مي‌کند. فرويد معتقد است که آزارخواهي، ناشي از برگشت تخيلات تخريبي به طرف خود است. اينگونه افراد ممکن است در دوران کودکي تجاربي داشته‌اند که آنها را متقاعد کرده درد کشيدن پيش شرط لذت جنسي است.
انواع خودآزاري
خودآزاري رواني: بعضي افراد در زندگي جنسي، خود را از هر لحاظ در اختيار فرد محبوب خويش قرار مي‌دهند و هر نوع خفتي را كه از طرف وي به آنها تحميل شود، مي‌پذيرند. چنين رابطه جنسي بين زن و مرد را مي‌توان طبيعي و عادي دانست، اما اگر روابط از اين مرز تجاوز كند و جنبه ارباب وغلامي پيدا كند و يكي از طرفين تا حدي كه برده‌اي از اربابش اطاعت و فرمان‌برداري مي‌كند، بنده‌وار خواست‌هاي طرف مقابلش را اجابت كند، مي‌توان گفت كه به انحراف خودآزاري رواني دچار شده است. مبتلايان به اين نوع خودآزاري، جز دشنام و خفت و خواري چيزي نمي‌طلبند و زخم زبان، اهانت و ناسزا آنها را به اوج لذت جنسي مي‌رساند. مازوخيست‌هاي رواني، تا زماني كه از كسي دشنام نشنيده‌اند يا شخصي آنها را تحقير نكرده، ناراحت و ناآرامند. البته بايد توجه داشت كه اين نوع مبتلايان هنگام آميزش جنسي، ميلي به تحمل آزار ندارند بلكه از شنيدن كلمات ركيك و اهانت‌آور، لذت مي‌برند. بسياري از زنان جوان و تحصيل‌كرده و برومندي كه با مرداني به مراتب پايين‌تر از خود ازدواج مي‌كنند و يا به مردان درشت و قوي‌هيكل گرايش دارند، مبتلا به خودآزاري رواني هستند. اين زنان در برابر قوي‌هيكل بودن مرد كه صفتي به اصطلاح بارز به شمار مي‌رود، كليه معايب و نقايص اخلاقي و ذاتي او را به‌سادگي ناديده مي‌گيرند. به طوركلي مي‌توان گفت كه منحرف مازوخيست، يك انسان خفت‌طلب و اهانت‌جو است و به هر ترتيبي كه بتواند خود را به ديگري تسليم مي‌كند و بدون قيد و شرط در اختيار او قرار مي‌گيرد تا تمايلات رواني و انحرافي خود را اقناع كند.
خودآزاري احساساتي: بعضي از افراد مبتلا به خودآزاري كه معمولا كمرو، جاهل و بي‌سواد هم هستند، از آشكار شدن انحراف خويش خودداري مي‌كنند و به درون خود پناه مي‌برند. اين افراد مي‌كوشند با تجسم صحنه‌هاي مختلف خودآزاري از راه فكر و خيال، تمايلات غيرعادي خود را ارضا كنند. اين دسته از منحرفان خودآزاري را مازوخيست‌هاي احساساتي و انحراف آنها را خودآزاري احساساتي مي‌گويند.
خودآزاري فيزيولوژيكي: خودآزاري فيزيولوژيكي كه حادترين و واقعي‌ترين وجه خودآزاري است، حالتي است كه انسان را وا مي‌دارد تا از احساس درد و رنج، لذت ببرد و بدن خود را با اشتياق درمعرض زجر و درد و عذاب قرار دهد. براي شخصي كه به انحراف خودآزاري فيزيولوژيكي مبتلاست، درد مفهوم خود را از دست داده و حتي باعث لذت و شعف مي‌شود. مبتلايان به اين نوع خودآزاري كه تعدادشان از مبتلايان به دو نوع ديگر بيشتر است، از آزارهاي بدني مانند شكنجه، پاره شدن پوست و گوشت و يا سوختن بدنشان لذت مي‌برند و چنانچه اقدامي براي درمان آنها صورت نگيرد، سرانجام خود را هلاك خواهند کرد. فرد مبتلا به خودآزاري که از او اصطلاحا با عنوان برده نام برده مي‌شود در مقابل خود ارباب را دارد. در بسياري از کشورهاي دنيا ارباب‌هايي هستند که برده‌ها را براي مدتي مي‌پذيرند و در آن مدت هر دو نياز خود را ارضا مي‌کنند.
ارباب از اينکه شخصي به پاي وي بيفتد و پايش را ببوسد و يا ته‌مانده غذاي او را بخورد و ... لذت مي‌برد. برده‌ها طبق توافقنامه‌اي به صورت ساعتي و يا براي مدت طولاني‌تر در اختيار ارباب هستند و در آن توافق‌نامه ذکر مي‌شود که چه نوع کارهايي با برده صورت گيرد و پس از تمام شدن مدت آن نيز ارباب برده را نوازش کرده و اين رابطه به پايان مي‌رسد.
توجه: توجه به اين نكته ضروري است كه گاهي به طور معمول، حالات مذكور تا حدودي در زندگي جنسي افراد بشر وجود دارند و تا هنگامي كه جنبه عادي داشته، ازحد و مرز معمولي تجاوز نكنند، امري كاملا طبيعي به شمار مي‌روند اما اگر به صورت‌هاي شديد و خاص يا به عبارت ديگر انحرافي جلوه كنند و يا به تدريج به صورت عادت در آيند، وجود انحراف را محقق مي‌سازند.
درمان خودآزاري
خودآزاري بيماري نيست که در شرايط خاص و يا محيط خاصي به وجود بيايد . اين بيماري از بدو تولد بيمار با او همراه بوده و تاکنون نيز درماني براي آن يافت نشده و فقط گاهي قابل کنترل به وسيله دارو است که البته يک مازوخيست حاد هيچ‌گاه علاقه‌اي به بهبودي خود ندارد و از اين بيماري لذت مي‌برد. از طريق روان‌درماني و مشاوره روانشناسي و هيپنوتيزم درماني مي‌توان تا حدودي اين اختلال را کنترل کرد.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=2995

افزودن نظر