زونا و سالمندی
۱۶ فروردین ۱۳۹۴

زونا و سالمندی

زونا نوعی عفونت دردناک است که اعصاب را درگیر می‌کند و ویروس عامل آن همان ویروس آبله مرغان است. در صورتی که در دوران کودکی آبله مرغان گرفته باشید، ویروس این بیماری به صورت خفته در سیستم عصبی شما وجود دارد.


زونا نوعی عفونت دردناک است که اعصاب را درگیر می‌کند و ویروس عامل آن همان ویروس آبله مرغان است. در صورتی که در دوران کودکی آبله مرغان گرفته باشید، ویروس این بیماری به صورت خفته در سیستم عصبی شما وجود دارد. وقتی شرایط مهیا باشد این ویروس می‌تواند مجدد فعال شده و خود را به شکل زونا ظاهر کند. متاسفانه زونا درمان ندارد و تنها از داروهای ضد ویروسی و مسکن‌ها برای کاهش شدت و تسکین درد در بیماران می‌توان استفاده کرد.
چه کسانی در معرض ابتلا به زونا هستند؟
هر شخصی که سابقه ابتلا به آبله مرغان را داشته باشد ممکن است به زونا هم مبتلا شود. زونا معمولا در افراد بالای ۵۰ سال بروز می‌کند و با افزایش سن احتمال بروز آن هم بالا می‌رود. افرادی که به دلیل بیماری یا مصرف برخی داروها مثل کورتیکواسترویید‌ها، سیستم ایمنی ضعیفی دارند یا مبتلا به ایدز یا برخی از انواع سرطانها هستند یا تحت رادیوتراپی و شیمی درمانی قرار دارند بیشتر در معرض ابتلا قرار می‌گیرند.
نشانه‌های ابتلا به زونا چیست؟
زونا معمولا یک سمت بدن را درگیر می‌کند و باعث کاهش حساسیت ناحیه، درد، گزگز و خارش، سوزش و سرخی پوست می‌شود. تاول‌های آبدار ریزی روی پوست می‌زند که طی یک هفته تا ۱۰ روز خشک می‌شود اما درد در ناحیه تا ۳ ماه باقی خواهد ماند.غیر از علایم پوستی فرد مبتلا، دچار خستگی دید و حساسیت به نور آفتاب هم خواهد شد. با مشاهده علایم اولیه مراجعه به پزشک الزامی است زیرا در ۷۲ ساعت اول است که داروهای ضد ویروسی اثر بهتری خواهند داشت.
زونا عوارض بلند مدت دارد؟
گاهی درد ناشی از زونا هفته‌ها تا ماه‌ها طول می‌کشد و در صورتی که ویروس اعصاب را درگیر کرده باشد می‌تواند باعث درد در ناحیه گوش، از دست دادن حس چشایی و شنوایی و فلج صورت شود. احتمال التهاب مغز و بروز مشکلات بینایی و اختلالات تعادلی هم وجود دارد.
چگونه از بروز زونا پیشگیری کنیم؟
اگر به آبله مبتلا نشده اید مواظب باشید تا در میانسالی و سالمندی به ویروس آن آلوده نشوید. اگر کودکی آبله مرغان دارد از او دوری کنید. ویروس آبله حتی از طریق هوا هم منتقل می‌شود. زونا شاید چندان مسری نباشد اما فردی که آبله نگرفته به سرعت گرفتار آن خواهد شد. واکسن آبله مرغان و واکسن زونا نیز در داروخانه‌ها موجود است و می‌توانید آن را تهیه کنید. در برخی از کشورها مثل کانادا تزریق واکسن زونا به افراد بالای ۶۰ سال و افراد بالای ۵۰ سالی که سابقه ابتلا به زونا داشته‌اند توصیه می‌شود. البته تزریق واکسن زونا به این معنی نیست که شما در برابر ویروس آن کاملا ایمن شده اید بلکه احتمال بروز و شدت بیماری و عوارض آن کم می‌شود. تزریق واکسن زونا به کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند یا داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی مصرف می‌کنند توصیه نمی‌شود. قبل از مصرف با متخصص در این رابطه صحبت کنید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=2949

افزودن نظر