اگر پدرتان پروستات دارد،ماموگرافی بدهید
۱۹ اسفند ۱۳۹۳

اگر پدرتان پروستات دارد،ماموگرافی بدهید

اگر پدر یا برادرتان به سرطان پروستات مبتلاست یعنی شما هم در معرض خطر هستید اما این خطر در شما به شکل سرطان سینه بروز می‌کند.
پیش از این به اثبات رسیده بود خانم‌های که مادر یا خاله‌شان به سرطان پستان مبتلایند ممکن است به این نوع از سرطان مبتلا شوند. بررسی‌ها نشان داده جهش ژنی به نام BRCA۱ یا BRCA۲ مسبب ابتلا به سرطانهای ارثی است و این ژن‌ها از پدر یا مادر به فرزند منتقل می‌شوند.


اگر پدر یا برادرتان به سرطان پروستات مبتلاست یعنی شما هم در معرض خطر هستید اما این خطر در شما به شکل سرطان سینه بروز می‌کند.
پیش از این به اثبات رسیده بود خانم‌های که مادر یا خاله‌شان به سرطان پستان مبتلایند ممکن است به این نوع از سرطان مبتلا شوند. بررسی‌ها نشان داده جهش ژنی به نام BRCA۱ یا BRCA۲ مسبب ابتلا به سرطانهای ارثی است و این ژن‌ها از پدر یا مادر به فرزند منتقل می‌شوند.در مردان سرطان پروستات شایع است و احتمال ابتلای افرادی که در یک خانواده زمینه ژنتیکی آن را دارند بالاست. مردی که پدر یا برادرش مبتلا به سرطان پروستات باشند ۲ برابر سایر مردان در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارد.تحقیقات جدید نشان داده درصورتی که در خانواده‌ای زمینه ژنتیکی ابتلا به سرطان پروستات وجود داشته باشد احتمال ابتلا به سرطان سینه ۱۵ درصد افزایش می‌یابد. محققان مرکز پزشکی دتروات در امریکا بعد از بررسی پرونده پزشکی ۷۸۱۷۱ زن بین سالهای ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۸ و زیر نظر گرفتن آنها تا سال ۲۰۰۹ متوجه شدند احتمال ابتلای زنان بالای ۵۰ سال به سرطان سینه در آنهایی که زمینه خانوادگی ابتلا به سرطان پروستات در پدر یا برادر یا پسرشان وجود دارد ۱۴ درصد بیشتر است.این میزان در زنانی که زمینه ژنتیکی ابتلا به هر دو سرطان پستان و پروستات را دارند تا ۷۸ درصد افزایش می یابد.در این تحقیق ۳۵۰۶ زن به سرطان پستان مبتلا شدند

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=2780

افزودن نظر