شیوه‌های غلبه بر شرم‌زدگی
۲۷ فروردین ۱۳۹۷

شیوه‌های غلبه بر شرم‌زدگی

شرم‌زدگی، مانع از پرسیدن سوال‌های به‌جا و درخواست توصیه‌های لازم می‌شود. در بسیاری از موارد، اگر ما بتوانیم به خودمان و دیگران کمک کنیم، درنهایت می‌توانیم به ترس ناشی از شرم‌زدگی در موقعیت‌های اجتماعی نیز غلبه کنیم‌.


ترس ناشی از شرم‌زدگی (embarrassing) می‌تواند بعضی از افراد را به اندازه‌ای تحت فشار بگذارد که از پیشروی فعالیت‌های روزانه آنان جلوگیری کند. برای مثال، بعضی از افراد با چنان ترس شدیدی مواجه هستند که نمی‌توانند در مکان‌های عمومی چیزی از دیگران بپرسند یا حتی خجالت می‌کشند که برای بررسی مشکلات خودشان نزد متخصص زنان بروند. 
اگر شما هم با همین مشکل مواجه هستید، بهتر است به ادامه این مطلب توجه کنید. یکی از مطالعات اخیر منتشرشده در Motivation and Emotion، اطلاعات کامل و خوبی در این زمینه ارائه می‌کند.

 
«کنشگر» در مقابل «مشاهده‌گر»

 
کلید اصلی برای مقابله با ترس ناشی از شرم‌زدگی یا احساس حقارت در فضاهای عمومی، پیش از هر چیزی می‌تواند در نظرگاه شما نسبت به جهان بیرون از خودتان نهفته باشد. برای مثال، ‌وقتی که شما در فضای عمومی با اتفاقات طوری برخورد می‌کنید که گویا قطعا به شما ارتباط دارند، از نظرگاه یک «کنشگر» به جهان نگاه می‌کنید. اما اگر خودتان را فضای شخصی‌تان و حیطه رفتاری خودتان محدود کنید،‌ از نظرگاه یک «مشاهده‌گر» با جهان بیرونی مواجه می‌شوید. 
محققان می‌گویند که اگر شما در صورت مواجهه با موقعیت‌های اجتماعی ناخوشایند بتوانید که از نظرگاه مشاهده‌گر به جهان بیرونی نگاه کنید، می‌توانید رفته‌رفته حس ناخوشایند خودتان در این مواقع را تغییر بدهید.

 
یافته‌ها درباره ترس ناشی از شرم‌زدگی


یافته‌های علمی نشان می‌دهند افرادی که نظرگاه کنشگر را در زندگی اجتماعی انتخاب می‌کنند، خودآگاهی بسیار بیشتری در موقعیت‌های اجتماعی دارند. جالب آن‌که وقتی همین افراد آگاهانه تصمیم می‌گیرند تا از نظرگاه مشاهده‌گر در موقعیت‌های اجتماعی حضور داشته باشند، سطح خودآگاهی‌شان نیز کاهش می‌یابد.
محققان از این یافته مهم نتیجه گرفته‌اند که تمرین کردن برای داشتن نظرگاه مشاهده‌گر در موقعیت‌هایی که با ترس ناشی از شرم‌زدگی همراه هستند، می‌تواند میزان مواجهه با ناراحتی‌ها و مشکلات مختلف را کاهش بدهد. 
دکتر لی جیانگ (مسئول مطالعه) می‌گوید: «اجتناب از شرم‌زدگی، یکی از پایه‌های اصلی برای تحریک مصرف‌کنندگان به خریدن بسیاری از محصولات است. مطالعه ما نیز به همین موقعیت‌ها مرتبط است که در آن‌ها بازاریابان یا فروشندگان طوری مصرف‌کنندگان را در معرض ترس ناشی از شرم‌زدگی قرار می‌دهند که آنان را مجبور به خرید محصولات مختلف کنند». 
به‌گفته این محقق: «این درحالی است که شرم‌زدگی، مانع از پرسیدن سوال‌های به‌جا و درخواست توصیه‌های لازم می‌شود. در بسیاری از موارد، اگر ما بتوانیم به خودمان و دیگران کمک کنیم، درنهایت می‌توانیم به ترس ناشی از شرم‌زدگی در موقعیت‌های اجتماعی نیز غلبه کنیم».

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=14147

افزودن نظر