چطور از ایجاد حفره خشک دهان جلوگیری کنیم؟
۲۶ فروردین ۱۳۹۷

چطور از ایجاد حفره خشک دهان جلوگیری کنیم؟

اگر به حفره خشک مبتلا باشید، دندان‌پزشک ابتدا حفره خالی را تمیز خواهد کرد تا مطمئن شود که هیچ ماده‌ای مانند ذرات غذا و دیگر ذرات در آن وجود ندارد. این کار می‌تواند درد را کاهش بدهد و از شکل‌گیری عفونت نیز جلوگیری کند. همچنین، دندان‌پزشک می‌تواند حفره خالی را با گاز پزشکی و ژل‌های دارویی پانسمان کند تا درد را کاهش بدهد.


اگر شما پس از کشیدن دندان با درد شدید مواجه شوید، بسیار مهم است که نزد دندان‌پزشک بروید و این مساله را به او بگویید. دندان‌پزشک می‌تواند حفره خالی ایجاد‌شده نگاه کند و کارهای لازم را انجام بدهد. در بعضی از موارد، دندان‌پزشک می‌تواند استفاده از اشعه X را برای بررسی مشکلات دیگر پیشنهاد کند. این مشکلات می‌توانند شامل چنین مواردی باشند: عفونت استخوانی یا استئومیلیت (osteomyelitis)، یا حتی وجود بخشی از ریشه یا استخوان دندان در محل مورد نظر.

 
عارضه‌های احتمالی

 
حفره خشک به‌خودی‌خود در موارد نادر به شکل‌گیری عارضه‌های مختلف منجر می‌شود،‌ اما اگر این مشکل درمان‌نشده باقی بماند، شانس شکل‌گیری عارضه‌ها نیز بالا می‌رود. این عارضه‌ها می‌توانند چنین مشکلاتی باشند: تاخیر در بهبودی لثه‌ها، عفونت در حفره ایجادشده، سرایت عفونت به استخوان‌های دیگر در دهان. 


حفره خشک چطور درمان می‌شود؟ 


اگر به حفره خشک مبتلا باشید، دندان‌پزشک ابتدا حفره خالی را تمیز خواهد کرد تا مطمئن شود که هیچ ماده‌ای مانند ذرات غذا و دیگر ذرات در آن وجود ندارد. این کار می‌تواند درد را کاهش بدهد و از شکل‌گیری عفونت نیز جلوگیری کند. 
همچنین، دندان‌پزشک می‌تواند حفره خالی را با گاز پزشکی و ژل‌های دارویی پانسمان کند تا درد را کاهش بدهد. در این صورت، نحوه برداشتن پانسمان و زمان این کار توسط دندان‌پزشک به شما توضیح داده خواهد شد. 
پس از برداشتن پانسمان، شما دوباره باید حفره خالی را تمیز کنید. دندان‌پزشکان معمولا استفاده از آب‌نمک یا دهان‌شویه را برای این کار توصیه می‌کنند. 
اگر حفره خشک شدت زیادی داشته باشد، دندان‌پزشک حتما زمان و نحوه پانسمان کردن دوباره حفره را به شما خواهد گفت. داروهای مسکّن بدون نسخه نیز می‌توانند به تسکین مشکلات ناشی از حفره خشک کمک کنند. به‌علاوه، استفاده از کمپرس سرد نیز می‌تواند تاثیر مثبتی از این نظر داشته باشد. اگر هم درد شدت فراتر از تحملی داشته باشد، دندان‌پزشک حتما داروهای تسکین‌دهنده خاصی را برای شما تجویز خواهد کرد. 
در فاصله یک تا دو هفته پس از کشیدن دندان نیز معمولا باید نزد دندان‌پزشک بروید تا حفره خالی توسط او مورد بررسی قرار بگیرد. بررسی در این مرحله می‌تواند از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کند. 


چطور از ایجاد حفره خشک جلوگیری کنیم؟

 
شما می‌توانید با پیروی از نکات زیر، خطر شکل‌گیری حفره خشک را کاهش بدهید: 
- همیشه نزد دندان‌پزشکانی بروید که تجربه و تخصص خوبی در زمینه کشیدن دندان دارند. 
- پس از مراجعه به دندان‌پزشک، ابتدا اطلاعات شخصی‌تان درباره داروهای مصرفی بدون نسخه و تجویزی را به او بگویید. بعضی از داروها می‌توانند از لخته شدن خون جلوگیری کنند و باعث شکل‌گیری حفره خشک شوند. 
- قبل و بعد از کشیدن دندان سیگار نکشید. سیگار کشیدن، خصوصا پس از کشیدن دندان،‌ می‌تواند خطر شکل‌گیری حفره خشک را افزایش بدهد. 
- توصیه‌های دندان‌پزشک را پس از کشیدن دندان جدی بگیرید. 
- دندان‌پزشکان معمولا استفاده از این محصولات را پس از کشیدن دندان توصیه می‌کنند: دهان‌شویه‌های ضدباکتری، محلول‌های ضدعفونی‌کننده، گاز پانسمان و در صورت لزوم، آنتی‌بیوتیک.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=14139

افزودن نظر