اخبار پزشکی - چهارشنبه 97/01/15
۱۵ فروردین ۱۳۹۷

اخبار پزشکی - چهارشنبه ۹۷/۰۱/۱۵


سرفصل خبرها:

 

وقتی که کودک به ۳ سالگی می‌رسد، حدود ۸۰ درصد از اندازه مغز در دوران بزرگسالی را، از نظر حجم و سلول‌های مغزی، به‌دست می‌آورد. مغز یک کودک ۳ ساله عمیقا ساختار پیچیده‌ای دارد و نسبت به مغز دیگر موجودات روی کره زمین واقعا پیچیده‌تر است. در این سن، مغز حدودا ۲۰۰ درصد سیناپس بیشتری نسبت به دوران بزرگسالی دارد.

اگر موتور عصب‌ها آسیب ببیند، احتمال دارد که مشکل ضعف یا حتی فلج‌شدگی را تجربه کنید. این علائم نیز می‌توانند نشان‌دهنده یک مشکل اساسی در بدن باشند که قطعا به مداخله فوری پزشکان نیازمند است. اگر هم با مشکل سکته مغزی مواجه شده باشید، باید هرچه سریع‌تر به اولین مرکز مراقبت‌های پزشکی مراجعه کنید. 

هرچه زنان کمتر بخوابند و مبتلا به کمبود خواب باشند، برانگیختگی جنسی هم در آنان ضعیف‌تر می‌شود. این درحالی است که خواب طولانی‌تر، برانگیختگی جنسی را در زنان افزایش می‌دهد. به‌گفته محققان، زنان به‌طور متوسط باید در طول هر شب ۷ ساعت و ۲۲ دقیقه بخوابند.

استفاده از چای‌های میوه‌ای اسیدی، نوشیدنی‌های شیرین و آب‌های طعم‌دار، خصوصا در بین وعده‌های غذایی و تداوم در مصرف آن‌ها برای مدت‌زمان طولانی، خطر فرسایش ناشی از اسید را در دندان‌ها افزایش می‌دهد.

یافته‌های علمی نشان‌دهنده آن هستند که در اولین هفته پس از تغییر ساعت، خوابیدن طبیعی سخت‌تر می‌شود و بسیاری از افراد نمی‌توانند ۷ تا ۹ ساعت خواب شبانه مطلوب داشته باشند. بنابراین، اگر شما هم با چنین مشکلی مواجه شدید، باید این کمبود خواب یا اختلال خواب را با خوابیدن بیشتر در طول یکی‌دو روز جبران کنید. 

یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید با ورود به دهه ۴۰ سالگی انجام شود، ترک کردن سیگار است. درواقع، افرادی که سیگار می‌کشند، بدون ترک این عادت نمی‌توانند از سلامت قلب خودشان محافظت کنند، چون دود سیگار مستقیما به قلب آسیب می‌رساند. در ضمن، هرچه زودتر سیگار را ترک کنید، قطعا بهتر می‌توانید به سلامت قلب خودتان کمک کنید. 

انواع ماهی‌های چرب مانند قزل‌آلا، سالمون و خال‌مخالی، سرشار از اسیدهای چرب امگا-۳ هستند که التهاب را کاهش می‌دهند، قدرت تنفس را تقویت می‌کنند و از ریه‌ها در مقابل سرماخوردگی و بیماری‌های تنفسی محافظت به عمل می‌آورند. یکی از مطالعات بر روی نمونه‌های حیوانی نشان می‌دهد که امگا-۳ می‌تواند به دفع بعضی از انواع آنفلوآنزا نیز کمک کند. 

هر روز سعی کنید که برای مدتی کوتاه در معرض تماس با نور خورشید قرار بگیرید، چون این تماس به افزایش سطح ملاتونین در بدن کمک می‌کند که برای خواب مطلوب حیاتی است. همچنین، ریتم شبانه‌روزی منظم و سالم نیز به ملاتونین ارتباط دارد. نور خورشید می‌تواند به دریافت ویتامین D هم کمک کند، درحالی که بعضی از مطالعات نشان می‌دهند این ویتامین دارای اثرات مثبتی برای خواب است.
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=14087

افزودن نظر