دلیل شب‌ادراری کودکان چیست؟!
۲۳ اسفند ۱۳۹۶

دلیل شب‌ادراری کودکان چیست؟!

عوامل بسیاری می‌توانند به شب‌ادراری منجر شوند. عدم رشد و تکامل سریع در توانایی کنترل مثانه، و همچنین خواب سنگین، فقط دو مورد از این علت‌ها هستند. استرس و اضطراب هم می‌توانند از علت‌های مهم باشند. کودکانی هم که به مشکل شب‌ادراری مبتلا نیستند و ناگهان این مشکل را تجربه می‌کنند، احتمالا به بیماری دیگری مبتلا شده‌اند یا تغییرات اساسی و خاصی را در زندگی تجربه کرده‌اند.


والدین باید بدانند که شب‌ادراری اغلب یکی از بخش‌های رشد کودک محسوب می‌شود. بیشتر کودکان تا سن ۳ سالگی نمی‌توانند شب را بدون این مشکل بگذرانند. در ضمن، شب‌ادراری تا حدود ۶ سالگی نباید والدین را نگران کند. راه‌های زیادی هم وجود دارند که می‌توانند به کنترل این مشکل کمک برسانند. 


کودکی که مبتلا به شب‌ادراری است، به کمک والدین نیاز دارد 


والدین در این شرایط باید نقش حمایتی داشته باشند تا بتوانند آرامش و اطمینان لازم را در فرزندشان ایجاد کنند، چون هیچ کودکی از قصد رختخوابش را خیس نمی‌کند. خود شب‌ادراری هم معمولا نشانه‌ای از وجود مشکلات جسمانی یا عاطفی نیست. پس والدین باید به کودک توضیح بدهند که شب‌ادراری او طبیعی است، کودکان دیگر هم دچار این مشکل می‌شوند و قرار نیست که او برای همیشه این مشکل را داشته باشد. 


با کودک درباره تجربه‌های خودتان صحبت کنید 


شب‌ادراری اغلب سابقه‌های خانوادگی دارد. اگر شما به‌عنوان پدر یا مادر، در دوران کودکی خودتان با این مشکل مواجه بوده‌اید، باید درباره آن با فرزندتان صحبت کنید. این گفت‌وگو به کودک نشان می‌دهد که انسان‌های دیگر هم از این مرحله عبور کرده‌اند و دیگر چنین مشکلی ندارند. همچنین، باعث می‌شود که کودک کمتر احساس تنهایی و خجالت‌زدگی کند. 


شب‌ادراری چه علت‌هایی دارد؟ 


عوامل بسیاری می‌توانند به شب‌ادراری منجر شوند. عدم رشد و تکامل سریع در توانایی کنترل مثانه و همچنین خواب سنگین، فقط دو مورد از این علت‌ها هستند. استرس و اضطراب هم می‌توانند از علت‌های مهم باشند. کودکانی هم که به مشکل شب‌ادراری مبتلا نیستند و ناگهان این مشکل را تجربه می‌کنند، احتمالا به بیماری دیگری مبتلا شده‌اند یا تغییرات اساسی و خاصی را در زندگی تجربه کرده‌اند. اگر این مشکل را به‌تازگی در فرزندتان دیده‌اید، حتما با پزشک مشورت کنید. 


اجازه بدهید کودک در پیدا کردن راه‌حل نقش داشته باشد


 اگر فرزندتان از سن ۴ سالگی عبور کرده است، از او نظر بخواهید و بگذارید تصوراتش را بیان کند. کارهایی مانند عدم استفاده از نوشیدنی‌های کافئین‌دار در ساعات شب یا نوشیدن مایعات کمتر در این اوقات نیز معمولا موثر هستند. اگر شما بتوانید در این روند، نقش فعال و موثری به کودک بدهید، اعتمادبه‌نفس او را بیشتر می‌کنید و به مرور زمان الگوهای خواب او را اصلاح می‌کنید. 


تشویق کردن و پاداش دادن به کودک 


بعضی از کودکانی که با مشکل شب‌ادراری مواجه هستند، شب‌هایی را هم بدون مشکل می‌گذرانند. ثبت این روزهای موفق در تقویم کودک و تشویق کردن او واقعا احساس خوبی به او می‌بخشد. اگر فرزندتان دوباره با مشکل شب‌ادراری مواجه شد، باز هم نقش حمایتی خودتان را فراموش نکنید و به او یادآوری کنید که مانند روزهای موفقی که داشته است، باز هم می‌تواند تلاش کند و به موفقیت برسد. 
 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=14043

افزودن نظر